Federal Almanya’da koronavirüs nedeniyle yaklaşık iki aydır ara verilen anaokulu ve ilkokul eğitimine Pazartesi gününden itibaren yeniden başlandı. Karar, vaka sayılarındaki artış nedeniyle eleştirilsede olumlu bulanlarda var.

Ümit Kalın

Federal Almanya’nın 10 eyaletinde daha pandemi nedeniyle yaklaşık iki aydır kapalı olan anaokulları ve ilkollurda eğitime bugün yeniden başlandı.

“Yüz yüze eğitime geri dönmesi iyi bir gelişme“

Okulların açılmasına yönelik eleştirilere yanıt veren Federal Eğitim Bakanı Anja Karliczek „Almanya’daki birçok okulun yavaş yavaş yüz yüze eğitime geri dönmesi iyi bir gelişme“ sözleriyle alınan kararları savundu.

Bakan, yüz yüze ders işlenmesinin diğer eğitim yöntemleriyle kıyaslanamayacağını ifade ederek, „Çocukların, özellikle de küçük yaştaki çocukların birarada olmaya ihtiyaçları var“ dedi.

Bununla birlikte, mevcut enfeksiyon durumunun da göz önünde tutulması gerektiğine işaret eden Bakan, derslerin önümüzdeki haftalarda da sürdürülebilmesi için virüsün bulaşmasını önlemek üzere sağlanan tüm araçların kullanılması gerektiğini vurguladı.

Karliczek yeni virüs varyantlarına da dikkat çekerek, eyalet yönetimlerinin bu konuda da hassas davranacaklarına inanandığını söyledi.

Ayrıca Karliczek ilkokul ve anaokulu öğretmenlerine aşılama sıralamasında öncelik tanınması gerektiğini de vurguladı.

Peki dersler nasıl işlenecek?

Aşağı Saksonya ve Saksonya eyaletlerinin ardından on eyalette daha açılacak anaokulları ve ilkokullarda dersler sıkı önlemler altında işlenecek. İlkokullarda sınıflar ikiye bölünecek. A ve B grubuna ayrılan öğrenciler tam zamanlı olarak eğitim görecek. Ya da bölünmeyen sınıflarda öğrencilerin diğer sınıflardaki öğrencilerle karşılaşmamaları sağlanacak. Anaokullarına ise daha fazla çocuk kabul edilecek. Eğitimlerle ilgili ayrıntıları her eyalet kendisi belirleyecek. Bazı eyaletlerde öğrenciler ders sırasında da maske takacak.

İlkokul öğretmenleri ve anaokulu personeline aşılamada öncelik tanınması.

Okulların birçok eyalette açılması ile birlikte, öğretmen ve eğitmenlere aşılamada öncelik tanınması da tartışılmaya başlandı. Başbakan Angela Merkel ile Sağlık Bakanı Jens Spahn, ilkokul öğretmenleri ve anaokulu personeline aşılamada öncelik tanınması konusunun araştırılması için talimat verdi. Aşı sıralamanın değiştirebilmesi için Korona Aşılama Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Buna göre Federal İstatistik Dairesi’nce tespit edilen yaklaşık bir milyon kişi, üçüncü grup olan „Yükseltilmiş öncelik grubundan“ çıkartılarak  aşılamada ikinci sıradaki „Yüksek öncelikliler“ grubuna alınabilecek. Sağlık Bakanı Spahn ile bazı eyaletler bu planı destekliyor. ARD kanalına konuşan Spahn, aşılama önceliğinde yapılacak değişikliğin bir haftayı bulabileceğini kaydetti. 

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ilkokul ve anaokullarında görevli öğretmen ve eğitim personeline aşılamada öncelik tanınması konusunu bugün eyaletlerin sağlık bakanlarıyla görüşecek.

Eğitimcilerin, öğretmenlerin ve doktorların Pazartesi gününden itibaren aşılanması gerekiyor.

Baden-Württemberg Sosyal İşler Bakanı Manfred Lucha (Yeşiller), eyalette görevli eğitimcilerin, öğretmenlerin ve doktorların Pazartesi gününden itibaren aşılanması gerektiğini açıkladı.

Herkese hızlı test imkanı

Hızlı testler de bugün Berlin’de masaya yatırılacak diğer bir konu. Federal Hükümet eğitilmiş personel tarafından geniş kapsamlı olarak uygulanması planlanan hızlı sonuç veren korona testleri ile ilgili gelişmeleri değerlendirecek.

Sağlık Bakanı Spahn, 1 Mart’tan itibaren tüm vatandaşların eğitimli sağlık personeli tarafından ücretsiz olarak test edilebileceğini açıklamıştı. Yapılan açıklama hızlı testlerin test merkezlerinde, hekim muayenehanelerinde veya eczanelerde yapılabileceği belirtilmişti. Ancak uygulama ile ilgili ayrıntılar henüz netleşmedi.  Hızlı test uygulamasına geçilebilmesi için Korona Test Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması gerekiyor.

Enfeksiyon durumu

Federal Almanya’da sertleştirilmiş kısıtlamaların üç aydır uygulanmasına rağmen enfeksiyon sayılarında istenilen düşüş kaydedilemedi. Yeni mutasyonların da ortaya çıkmasıyla salgında üçüncü dalganın görülmesi endişesi artıyor. Yeni enfeksiyonların eğrisi, Aralık ortasından bu yana yürürlükte olan kısıtlamalara rağmen, Pazar günü üst üste dördüncü kez artış gösterdi.

Bir gün içinde 4 bin 369 yeni vaka

Robert Koch Enstitüsü‘nden (RKI) Pazartesi günü yapılan açıklamada, bir gün içinde 4 bin 369 yeni vaka kaydedildiğini açıkladı. Bu rakam bir hafta önce 4 bin 426 olarak belirlenmişti. Vaka sayılarındaki gerilemeyi yeni mutasyonların engellediği belirtildi.

Normalleşme stratejisi nasıl uygulanacak?

Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları, tedbirleri ele aldıkları 10 Şubat’taki görüşmede kısıtlamaların gevşetilmesine yönelik bir strateji geliştirilmesi ve 3 Mart’ta yeniden bir değerlendirme yapma kararı almışlardı.

Bir sonraki gevşeme adımları için önemli kriterler nelerdir?

Berlin’e Hükümet Eden Belediye Başbakanı Michael Müller, aşamalı normalleşme planının sadece yeni enfeksiyonları değil, aynı zamanda bulaş oranını da kapsadığını belirtti. Müller, yoğun bakımdaki hasta sayılarının düşürülmesinin bir sonraki gevşeme adımları için önemli kriterler arasında  değerlendirileceğinin altını çizdi.

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery ise önlemlerin daha fazla esnetilmemesi konusunda uyardı. Montgomery Funke Medya Grubu  gazetelerine verdiği demeçte, „Salgın devam ederken gevşeme hakkında konuşan herkes kesinlikle sorumsuzca davranıyor“ diye konuştu.