Noel tatili döneminde çok sayıda pilot ve personelin koronavirüs yüzünden raporlu olması nedeniyle, dünya genelinde 4 bin 500’den fazla uçak seferinin iptal edildiği kaydedildi.

Yüksel Gül

Koronavirüs pandemisi ha bitti ha bitecek derken, ikinci kişinda da dünya genelinde hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Pilot ve personel koronavirüs nedeniyle raporlu

Noel tatili döneminde dünya çapında 4 bin 500’den fazla uçak seferi iptal oldu. Havayolu ulaşımı konusunda verileri toplayan Flightaware.com adlı sitenin verilerine göre, sadece cumartesi sabah en az 2 bin sefer iptal oldu.

En fazla etkilenen ülke ABD

Uçak seferlerinin iptal edilmesinden en fazla etkilenen ülke Amerika Birleşik Devletleri (ABD) oldu. Bu iptallerden 800’unun Amerika Birleşik Devletleri kalkış veya inişli uçuşlar olduğu belirtildi. Ülkede bin 500’ten fazla uçağın da hedefe gecikmeli ulaştığı kaydedildi.

Dün akşam ise dünya genelinde 2 bin 400 seferin iptal olduğu kayda geçti. Noel tatili için yola çıkan binlerce kişinin ulaşımını sağlayacak 11 bin uçak seferinde ise gecikme yaşandığı belirtildi. Yarın için de şimdiden en az 600 uçuşun iptal edildiği açıklandı.

Flightaware.com’un verilerine göre, ABD’li havayolu şirketlerinden United’in dün ve bugün yaklaşık 200 seferini iptal etti. ABD’li havayolu şirketi Delta da sadece bugün 260 uçuşu iptal etti. Delta, dün de 170 seferi iptal etmek zorunda kalmıştı. Delta’dan yapılan açıklamada uçak personelinin değiştirilmesi veya uçuşların yönlendirilmesi şekliyle sorunun çözümünün mümkün olamadığı ve iptallerden başka çare kalmadığı belirtildi.

24 saatte yaklaşık 300 bin yeni vaka kaydedildi

Omicron varyantının etkilediği ABD’de Amerikan Otomobil Kulübü’nün açıklamasına göre de bu sene 23 Aralık-2 Ocak arasında 109 milyon Amerikalı seyahat etmeyi planlıyordu. Geçen yıla oranla yüzde 34 artış kaydedilen seyahatlerin, defalarca mutasyona uğramış aşırı bulaşıcı Omicron varyantının ülkeyi olumsuz etkisi altına almadan önce planlandığı belirtiliyor.

Omicron varyantının pandemide baskın virüs olduğu ABD’de son 24 saatte kaydedilen yeni vaka sayısı 297 bin 99. En az bin 176 kişi de virüs bağlantılı olarak hayatını kaybetti.