AB ülkelerinde düzenlenen seçimlerle üyeleri belirlenen Avrupa Parlamentosu’nda yeni sandalye dağılımı belli oldu. İşte Almanya dışındaki belli başlı AB ülkelerinde sandıktan çıkan sonuçlar…

İtalya
İçişleri Bakanı Matteo Salvini liderliğindeki aşırı sağcı Lig partisi, oyların yüzde 34,3’ünü aldı. Göç karşıtı parti böylece 2018’deki genel seçimlerde aldığı yüzde 17’lik oy oranını ikiye katlamış oldu. Sonuçların, Lig partisinin sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi’yle yaptığı kırılgan koalisyonun içindeki güç dengesini değiştirebileceği yorumları yapıldı.
İtalya’da 2018’de yapılan genel seçimlerde yüzde 32 oy alan Beş Yıldız Hareketi, AP seçimlerinde toplayabildiği yüzde 17’lik destek ile üçüncü parti konumuna düştü. İkinci sırada ise yüzde 22,7 ile AB yanlısı Demokratik Parti yer aldı. Merkez sol partinin 2018’deki oyu yüzde 18’di.

Sonuçların İtalya’daki koalisyonun altını oyabileceği yönündeki spekülasyonlar devam ederken bir açıklama yapan Salvini ise bu tartışmalara şimdilik nokta koydu. Salvini, 5 Yıldız Hareketi’yle yaklaşık bir yıldır sürdürdükleri koalisyonla yollarına devam etmekte kararlı olduğunu ifade etti.

İspanya
Avrupa’daki birçok ülkenin aksine AP seçimleri İspanya’da geleneksel merkez sol ve merkez sağ partilerin güç kazanmasıyla sonuçlandı. Başbakan Pedro Sanchez liderliğindeki İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) oyların yaklaşık yüzde 33’ünü aldı. Böylece İspanya, Sosyalistlerin seçim kazandığı tek büyük AB ülkesi oldu.

Muhafazakâr çizgideki Halk Partisi oyların yüzde 20’sini alırken merkez sağdaki Ciudadanos yüzde 12,2 destek buldu. Aşırı sağcı Vox yüzde 6,2 ve aşırı sol parti Podemos ise yüzde 10 oy aldı.

Fransa
Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Birlik partisi, kurucusu AB yanlısı Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olan Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi öncülüğündeki koalisyonu az farkla geride bıraktı. Oyların yüzde 23,31’ini alan Ulusal Birlik, yüzde 22,41 destek bulan rakibini geçerek seçimlerden birinci parti olarak çıktı.

Ancak 2014’teki AP seçimlerinde yüzde 24,9 oy olan Ulusal Birlik’in bu kez güç kaybettiği görüldü. Geleneksel olarak güçlü olan Cumhuriyetçiler ve Sosyalistlerin çöküşüyse sürdü. Yeşil parti EELV, 2014’te yüzde 8,9 olan oyunu yaklaşık 4 puan artırarak üçüncü sıraya yerleşti.

İngiltere
Avrupa Birliği’nden Ekim ayında resmen ayrılmaya hazırlanan İngiltere’de seçmenler arasında Brexit nedeniyle yaşanan kutuplaşma sandığa da yansıdı. Seçimler, Nigel Farage’ın bu yıl içinde kurduğu Brexit Partisi ile AB yanlısı Liberal Demokratlar ve Yeşil Parti arasında geçti.

AB karşıtı Brexit Partisi olayların yaklaşık yüzde 32’sini toplarken AB’den ayrılma konusunda yeniden referandum düzenlenmesini isteyen Liberal Demokratlar yüzde 20 oy ile ikinci sırada yer aldı. AB yanlısı bir diğer parti olan Yeşiller yüzde 12 oy aldı.

İstifa kararı alan Başbakan Theresa May’in liderliğindeki Muhafazakâr Parti oyların sadece yüzde 9’unu aldı. Bu, partinin 1832 yılından beri gösterdiği en kötü seçim performansı oldu.
Seçmen, Brexit konusunda tutarlı bir konum belirleyememekle eleştirilen İşçi Partisi’ni de „cezalandırdı“. Jeremy Corbyn liderliğindeki partinin oyu yüzde 14’e düştü. İngiltere’nin AB’den çıkması hâlinde bu ülkenin parlamenterleri de AP’den ayrılacak.