ABD, Avrupalılara uygulanan seyahat yasağını kaldırmayı henüz planlamıyor. ABD Başkanı Trump, G7 Zirvesi’ni liderlerin bizzat katılımı ile düzenlemeyi istiyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa ülkeleri vatandaşlarına uygulanan seyahat yasağının kaldırılmasının planlanmadığı belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Avrupalıların ülkeye seyahat yasağının kalkması için bir takvim planlanmadığının altını çizdi.

“ABD’lilerin hayatlarının koruma altında olduğundan emin olmalıyız“

McEnany ABD’nin yeniden açılmaya başlamak istediğini belirtti, ancak seyahat kısıtlamalarının kaldırılmadan önce ABD’lilerin hayatının koruma altında olduğundan emin olunması gerektiğini kaydetti.

Başkan Trump, Mart ayı ortasında yaptığı açıklamada, Avrupa ülkeleri vatandaşlarına seyahat yasağı getirildiğini duyurmuş, 30 gün geçerli olan kısıtlama Nisan ayında uzatılmıştı. Trump, yasağın Avrupa’da koronavirüs salgını olan ülkelerde düzelme olana kadar geçerli olacağını kaydetmişti. ABD vatandaşları ve diplomatlar ile ABD’de uzun dönemli çalışma izni olanlar hariç Schengen Bölges ülkeleri ile İngiltere ve İrlanda vatandaşlarının ABD’ye giriş yapmasına izin verilmiyor.

G7′yi yüzyüze yapma planları

Buna rağmen, G7 Zirvesine ev sahipliği yapacak olan ABD Başkan Donald Trump’ın liderleri yüzyüze ağırlamayı istiyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, ABD Başkanı’nın G7 Zirvesi’ni gerçek bir buluşma olarak düzenleme kararı aldığını ve bunun bir „güç ve iyimserlik“ göstergesi olacağını söyledi.

Kapitalizmin 7 atlısı

ABD dışındaki G7 ülkeleri İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya yılda bir kez yapılan zirveyi sırayla organize ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinden yapılan açıklamada „sağlık koşulları el verirse“ katılacağı belirtilirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel „bekleyip ne olacak görelim“ dedi.