Emperyalist ABD, Suriye’de askeri saldırılar düzenlemeye başladı. Suriye devlet medyasında yer alan haberlere göre ABD helikopterleri hükümet birliklerine ait bir kontrol noktasını imha etti. Saldırıda en az bir Suriye askeri hayatını kaybetti.

Şevket Dalboy

ABD emperyalizmine ait iki helikopter Kürtlerin kontrolündeki Kamışlı yakınlarında Suriye ordusuna ait bir kontrol noktasını imha etti. Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre Tel Dahab köyü yakınlarındaki saldırıda bir asker hayatını kaybederken iki asker yaralandı. Haberde kontrol noktasının ABD’ye ait bir konvoyun devriye geçişine izin vermediği gerekçesiyle vurulduğunun altı çizildi.

İki Suriye askeri öldü

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi saldırıda iki Suriye askerinin öldüğünü duyurdu. Gözlemevi Suriye’de altı aydır bu türde düzenlenen ilk saldırı olduğunu kaydetti. Bölgede ABD koalisyon güçleri ve Kürtlerin yanı sıra Rus ve Suriye hükümet birlikleri de bulunuyor.

Bir Türk devriye aracı vuruldu!

Öte yandan Rus haber ajansı RIA Rusya ve Türkiye’nin İdlib vilayetinde yaptığı bir ortak devriye faaliyeti sırasında bir Türk askeri aracının vurulduğunu geçti. Olayda herhangi bir Rus askerinin yaralanmadığı belirtilirken, vurulan Türk devriye aracı hakkında bilgi verilmedi.