ABD’nin Las Vegas kentinde, ‚Route 91 Harvest‘ müzik festivalindeki bir konser sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Las Vegas polisinin son verdiği bilgiye göre 58 can kaybı, 500’ün üzerinde yaralı var. Ancak konser alanında binlerce kişi olduğu ve bu sayının artabileceğinden endişe ediliyor.

Polis saldırganın 64 yaşındaki Stephen Paddock olduğunu açıkladı. Bir otelin 32’nci katından kalabalığın üzerine ateş açan Paddock’un intihar ettiği aktarılıyor. Saldırganın tam 10 adet silahı parça parça odasına taşıdığı, yarı otomatik silahları, otomatik olacak şekilde modifiye ettiği basına yansıyan bilgiler arasında.

Nevada, eyaleti silah kullanımı ile ilgili yasaların en esnek olduğu eyaletlerden biri. Öte yandan Reuters, saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini duyurdu.  FBI ise saldırganın, eylemi üstlenen IŞİD dâhi herhangi bir terör örgütüyle bağlantısının olmadığını açıkladı.  Las Vegas Katliamı, ABD tarihinin „en ölümcül silahlı saldırısı“ olarak kayıtlara geçti. Ülkede bayraklar yarıya indirildi…

ABD’nin Las Vegas kentindeki bir müzik festivaline silahlı saldırı gerçekleştirildi. Bir kişi, Mandalay Bay Oteli’nin 32. katından konsere katılanlara otomatik silahla ateş açtı.
Saldırıda ilk belirlemelere göre en az 58 kişi hayatını kaybederken, 500’den fazla kişi de yaralandı. Yapılan açıklamada saldırı nedeniyle 406 kişinin çevredeki hastanelkere sevk edildiği bilgisine de yer verildi.

Yaşamını yitirenler arasında polis memurlarının da bulunduğu öğrenildi. Saldırının ardından olay yerine çok sayıda ambulans ve polis sevk edildi.

Yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğu, ölü sayısının yükselmesinden endişe duyulduğu kaydedildi. Las Vegas polisi, saldırganı olay yerinde vurarak öldürdü. ABD polisi, Nevada plakalı iki otomobilin arandığını duyurdu.

Las Vegas Polis Şefi Joseph Lombardo, ‚bölge sakini‘ olarak nitelediği saldırganın 64 yaşındaki Stephen Paddock olduğunu açıkladı. Polis, saldırıyla bağlantısı olduğu belirtilen Mariolu Danley (62) isimli kadını yakaladı. Bu kişinin, saldırganın kız arkadaşı olduğu belirlendi. Perşembe günü otele giriş yapan saldırganın polisin olay yerine ulaşmadan önce intihar ettiği açıklandı. Saldırganın yanında 10 silah bulunduğu da gelen bilgiler arasında

Las Vegas’taki saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlendi. Ancak örgüt açıklamasında net bir kanıt sunmadı. ABD’li yetkililer saldırganın herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı olduğuna dair bir kanıtın bulunmadığını belirtti. Paddock’un evinde yapılan aramada cephanelik bulunduğu bildirildi.

Bu arada, olayla ilgili açıklama yapan Las Vegas Şerifi Joseph Lombardo, otelin 29. katından sonrasını boşaltan polisin saldırganı vurarak öldürdüğünü söyledi.


Lombardo, „Saldırganın tek başına hareket ettiğini düşünüyoruz. Yalnız kurt dediğimiz saldırgan türünden olduğunu sanıyoruz“ diye konuştu.