ABD’de bir taraftan seçim tartışmaları devam ederken, diğer taraftan Irkçı saldırılar gündemdeki yerini koruyor.

Ümit Kalın

ABD’de, ırkçılık karşıtı gösterilerin merkezlerinden biri olan Portland yine şiddetli eylemlere sahne oldu. Polis ve eylemciler arasında çatışma çıkarken 20’den fazla gösterici gözaltına alındı.

Gazeteciler bölgeden uzaklaştırıldı!

Oregon eyaletinde yer alan kentte yaşanan olaylarda 20’den fazla kişiyi gözaltına alan polis, olayları takip eden gazetecileri de bölgeden uzaklaştırdı.

Şiddete yolacan Irkçı gruplar

Gerginlik kentte gösteri düzenleyen „Proud Boys“ adlı aşırı sağcı bir grupla karşı gösteri için toplanan „Black-Lives-Matter“ aktivistleri ve antifaşist örgütlerin karşı karşıya gelmesiyle başladı. Tansiyonun artmasıyla birlikte polisin müdahale ettiği ve eylemcileri bölgede bulunan federal mahkeme binasından uzaklaştırmak için harekete geçtiği aktarıldı.

Polis yere yatırdığı göstericileri copluyor!

Sosyal medyada yayılan görüntülerde de polis memurlarının göstericileri yere yatırıp coplarla darp ettiği görülüyor.

ABD bayrakları yakıldı

Bazı göstericilerin ABD bayrağını yaktığı ve gözaltına alınan alınmak istenen aktivistleri kurtarmak için polise saldırdığı bildirildi. Polisten yapılan açıklamada ise memurlara taş ve içecek kutuları fırlatıldığı belirtildi.

Portland’ta, polis şiddeti ve ırkçılığa karşı sık sık eylemler yapılıyor.

ABD’nin kuzeybatısında yer alan Portland’ta, polis şiddeti ve ırkçılığa karşı sık sık eylemler yapılıyor. Sağ ve sol gruplar arasında yaşanan şiddet olayları da ABD başkanlık seçimleri öncesinde artmış, her iki başkan adayı (Donald Trump ve Joe Biden), birbirini olayları tırmandırmaktan sorumlu tutmuştu.