HDP milletvekili Leyla Güven’in Öcalan’ın koşullarının düzeltilmesi için başlattığı açlık grevi 118’inci güne ulaştı. Güven’den sonra açlık grevine başlayanların sayısı 300’ü aştı. 

Açlık grevindeki HDP Milletvekili Leyla Güven ve kızı Sabiha Temizkan
„Hayatımın en zor ve çaresiz günlerini yaşıyorum. O benim annem, arkadaşım. Ona bir şey olmasından çok korkuyorum. Ama hep mutlu bir son olacağını umarak, kendimi teselli ediyorum.”

Bu sözler, 5 Mart itibarı ile 118 gündür açlık grevinde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan’a ait. 20 yıldır hapiste bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi talebiyle 8 Kasım 2018’den bu yana açlık grevinde olan Leyla Güven için „hayati tehlike“ sınırı giderek yaklaşıyor.

Siyasete 90’lı yılların ortalarında Halkın Demokrasi Partisi’nde (HADEP) başlayan Leyla Güven, belediye başkanlığı da dahil farklı alanlarda görev yaptıktan sonra, 31 Ocak 2018’de HDP’ye yönelik operasyonlar kapsamında tutuklandı. Güven daha sonra, 24 Haziran seçimlerinde Hakkari’den HDP milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. 8 Kasım 2018’de açlık grevine başlayan Leyla Güven, açlık grevinin 79’uncu günü olan 25 Ocak 2019’da tahliye edildi. Ancak Güven, tahliyesinden sonra da açlık grevine devam ediyor.