Suriye’nin kuzeybatısındaki Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Türk ordusu Cinderes kasabasının kontrolünü sağladı. Şimdi gözler Afrine çevrildi… Afrin’e yapılan takfiyenin ardından çetin çatışmaların yaşanılacağı düşünülüyor. Cinderes’ten Afrine kaçak sivillerle birlikte on binlerce sivil halkın durumu endişe veriyor.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısında Afrin kenti ve civarında başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nın 48’inci gününde Afrin’e bağlı Cinderes kasabasının merkezi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birlikleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri tarafından ele geçirildi.

Anadolu Ajansı’na (AA) göre Afrin’de şu ana kadar beş belde merkezi ve 122 köy TSK/ÖSO tarafından kontrol altına alındı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Avusturya’daki temasları sırasında harekatı Mayıs ayına kadar bitirilmesinin planlandığını açıklamıştı.

“sivillerin yüzde 90’ı tahrip olan kasabadan Afrin’e sığındığını kaydetti“

Alman haber ajansı dpa’ya konuşan Afrin’in en büyük hastanesinin başhekimi Joan Şitika, Cinderes’te yaşayan sivillerin büyük bir bölümünün yüzde 90’ı tahrip olan kasabadan Afrin’e sığındığını kaydetti.

Şitika’ya göre Cinderes, Türk ordusunun bombardımanı nedeniyle tahrip olurken AA da Afrin civarındaki çeşitli kasabalarda sivillerin YPG tarafından canlı kalkan olarak kullanılmak üzere ilçe merkezine taşındığını aktardı.

Afrine doğru ilerleyişini sürdüren  TSK/ÖSO ‚ya karşı YPG’nin tüm güçleriyle direneceği açıklamaları şehirde yaşayan binlerce sivilin akıbetini düşündürüyor…

Türkiye, YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak terör örgütü olarak tanımlıyor. Ancak PKK’yı terör örgütü olarak kabul eden ABD, YPG’yi terör örgütü olarak netilendirmiyor ve IŞİD’e karşı mücadele kapsamında oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri birliklerinin büyük bir kısmı YPG güçlerinden oluşuyor. Askeri ve siyasi olarak YPG’ye tam destek veriyor. ABD’nin mazlum kürt halkına destek verdiği iddasına itiraz eden güçler ise dünyanın geri kalan mazlum halklarının gözünden akan her damla yaşta, dökülen herdamla kanında ABD’nin sorumlu olduğunun altı çiziliyor. Bu günlerde kim dost kim düşman sorusuna henüz bir cevap bulunmuş değil…