Allgäu, Almanya’nın en popüler tatil bölgelerinden biri. Disneyland’a ilham veren Neuschwanstein Şatosu ve el değmemiş doğa ziyaretçilerini bekliyor.

Kış sporları
Oberstdorf, Allgäu’daki kış sporları merkezi. Oberstdorf her yıl Schattenberg büyük tepesindeki kayakla atlama yarışı ‘Four Hills Tournament’in ilk ayağına ev sahipliği yapıyor. Teleferik, Oberstdorf’tan kış sporu meraklılarını Allgäu’nun en yüksek kayak alanı olan Nebelhorn’a taşıyor.

Gökyüzüne ulaşmak
2.224 metre yükseklikteki Nebelhorn’da Allgäu’daki birçok kayak bölgesinden birini bulacaksınız. Burası toplam 13 kilometrelik kayak pistine ve görüş mesafesi iyi olduğunda dağ istasyonundan 400 dağ zirvesi manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Dar geçitte yürümek
Allgäu bölgesinde nefes kesen manzaralar turizm için vazgeçilmez. En çok ziyaret edilen doğal yerlerden biri 150 metre derinliğe sahip dar bir geçit olan Breitachklamm. 1905’ten insanların bu dar geçitte güvenli bir şekilde yürüyebilmesi için 2,5 kilometrelik bir yürüyüş yolu mevcut.

Bir dağ kulübesinde gecelemek
Doğa yürüyüşçüleri için Allgäu bölgesi hem bir varış hem de ara istasyon. Oberstdorf’tan bir kaç gün süren süren ve Alpler boyunca İtalya’ya giden bir dağ yürüyüşü. E5 Avrupa Uzun Mesafe Yolu’nda geceyi 1.844 metrelik bir rakımda, Kemptener Hütte gibi dağ kulübelerinde geçirebilirsiniz.

Yemyeşil yaylalar
Yaz aylarında, Allgäu’nun ekili dağ meraları ziyaretçilerini bekliyor. Trettachtal vadisindeki Dietersbah-Alpe gibi, kros yapanların mola verebileceği ve yemek yiyebileceği yerlerden. Meralarda inekleri göremeseniz bile boyunlarındaki çan sesinden orada olduklarını bilirsiniz.

 

Geleneksel festival
Allgäu’da en büyük etkinliklerden biri sığır sürülerinin dağ meralarından vadiye indirilmesinin kutlandığı „Viehscheid“ adı verilen festivaldir. 100 gün süren dağ otlaklarındaki yazlık otlama mevsiminden sonra Oberstaufen’de olduğu gibi sığırlar vadi köylerindeki sahiplerine iade edilir.

Dağ geçidi güzergahı
Dağ yürüyüşü yapmayı zahmetli bulanlar için Allgäu bölgesini karayoluyla geçme seçeneği her zaman var. Konstanz Gölü’nden Bavyera’daki Berchtesgadener Land’e kadar uzanan Alman Alp Güzergahı’nda olduğu gibi. Oberjochpass gibi dağ geçitlerini veya Neuschwanstein Şatosu gibi turistik yerleri gezebilirsiniz. Alp güzergahı 2002‘de, 75’inci yıldönümünü kutladı.

Peri masalı şatosu
Masal kralı olarak bilinen Bavyera Kralı II. Ludwig, elbette Allgäu bölgesini sevmişti. Schwangau köyünün hemen yukarısında Neuschwanstein Kalesi inşa etti. Tamamlandığını görmeye ömrü yetmedi onun hayali olan bu yer bugün dünyanın en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından biri.

Romantik rotanın son durağı
Allgäu bölgesinin başlıca turistik merkezlerinden biri Füssen kenti. Neuschwanstein Kalesi’ne sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Füssen’in cazibe merkezleri arasında Hohen Schloss adında bir ortaçağ kalesi ve son derece etkileyici olan tarihi şehir merkezi. Burası aynı zamanda Almanya’nın en iyi bilinen tatil tema rotası olan Romantik Rota’nın da son erdiği yer.