Alman Futbol Federasyonu (DFB) binası ve federasyon yetkililerinin evleri vergi sahteciliği soruşturması kapsamında eş zamanlı olarak arandı. Federasyon yöneticilerinin milyonlarca euroluk vergi usulsüzlüğü yapmakla suçlanıyor.

Ümit Kalın

Franfurt Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada Alman Futbol Federasyonu’na (DFB) baskın düzenlendiği ve federasyon binası dahil olmak üzere federasyonun eski ve şu an görev yapan yetkililerinin evlerinin vergi usulsüzlüğü soruşturması kapsamında arandığı açıklandı.

„ciddi vergi usulsüzlüklerini”

Yapılan açıklamasında federasyonun altı eski ve şu an görev yapan üyesinin „ciddi vergi usulsüzlüklerini” inceleyen bir soruşturmaya uğradığı belirtildi. Savcılık açıklamasında „Şu ana kadar yapılan soruşturma suçlananların vergi yanlışlığını bildiğini ancak DFB’ye ciddi bir vergi avantajı sağlamak için ses çıkarmadığını ortaya koydu” denildi.

4.7 milyon euro vergi kaçırmayla suçlanıyorlar

2014 ve 2015 yılında Almanya milli takımının maçlarının stadyum içindeki reklam gelirlerinin vergi bildirimlerinde „bilerek yanlış beyanda bulunarak” varlık yönetimi geliri olarak bildirdiği ve bu şekilde 4.7 milyon euro vergi kaçırmakla suçlandığı belirtildi.

DFB varlık yönetiminden elde ettiği gelirler için vergi ödemiyor ancak diğer ticari faaliyetlerden doğan gelirler için vergi ödemekle yükümlü. DFB’nin bu konudaki sorulara yanıt vermediği bildirildi.

Hessen, Bavyera, Kuzey Ren-Vestfalya, Aşağı Saksonya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde yapılan baskına 200 yetkilinin katıldığı bildirildi.