Tüm dünyada benzer uygulamaları olduğu gibi Almanya’da da yumurta tavukçuluğunda ekonomik getirisi olmadığı gerekçesiyle yılda yaklaşık 45 milyon erkek civciv öldürülüyor. Federal hükümeti konuya ilişkin yasa tasarısı ile bu uygulamayı yasaklamaya hazırlanıyor.

Ümit Kalın

Yumurta tavukçuluğunda erkek civcivlerin kitlesel olarak itlaf edilmesini yasaklayacak bir yasa tasarısı hazırlayan hükümet, Bu konuda kararlı gözüküyor. Tarım Bakanı Julia Klöckner’in hazırladığı tasarı, gelecek yılın sonundan itibaren erkek civcivlerin öldürülmesinin yasaklanmasını öngörüyor.

“Bir günlük civciv öldürülemez“

Basına açıklamada bulunan Tarım Bakanı Klöckner, „Bir günlük civcivlerin öldürülmesi etik açıdan kabul edilemez. Belirli bir cinsiyete sahip oldukları için yumurtadan çıktıktan sonra hayvanlar öldürülemez“ dedi.

Yasa tasarısı, hayvanların korunmasına ilişkin kanunda değişiklik yapılmasını ve yasağı ihlal edenlere yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor. Klöckner, yasalarda yapılacak değişiklikle, tavukçuluk sektöründe, erkek civcivleri yetiştirmenin ekonomik açıdan bir getirisi olmadığı gerekçesiyle itlaf edilmesinin son bulacağını ifade etti. Klöckner, Almanya’nın bu konuda öncü olacağını da sözlerine ekledi.

lda 45 milyon civciv itlaf ediliyor

Almanya’da yumurtlamadığı ve etinden yararlanılmadığı gerekçesiyle yılda yaklaşık 45 milyon erkek civciv itlaf ediliyor. Federal İdare Mahkemesi 2019 yılında aldığı kararda, erkek civcivlerin itlafına sadece geçici bir süre için izin verildiğini bildirmişti.

Bakan üstü kapalı tehdit etti: İşletmeler ülke dışına gider!

Bakan Klöckner, yasağın yürürlüğe girmesi için 2021 yılı sonuna kadar geçiş süreci öngörülmesini savundu. Sektörde erkek civcivlerin öldürülmesi karşısında başka bir seçenek olduğu takdirde yasağın anlamı olacağını savunan Tarım Bakanı, aksi takdirde işletmelerin ülke dışında üretim yapmaya başlayacağını kaydetti.