Almanya’da dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs İşçi Bayramı, Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından başta Berlin olmak üzere 500’den fazla şehirde düzenlenen mitinglerle kutlandı.

Baden Württenberg’in Başkenti Stuttgart ve önemli kentlerinden biri olan Mannheim’da da yoğun güvenlik önlemleri arasında düzenlenen Mitingelere çok sayıda göçmen kuruluşları da destek verdi.

Başta Die Linke, SPD, MLPD, Halk Cephesi, Stuttgart Halk Meclisi, DİDF, Dostluk Köprüsü Derneği, Antifa, kürt derneği, Alevi Kültür Merkezi gibi birçok dernek ve Sol örgütte katıldı. Bu yıl düzenlenen etkinliklere Almanların yoğun bir şekilde katıldığı gözlemlendi.

Almanya’da gelir dağılımında eşitlik istendi

Mitingte Alman yetkililer hükümeti asgari ücret, vergi reformunu, kadın ve erkekler arasında eşit işe eşit ücret ve kiralık işçi şirketlerini sert bir şekilde eleştirerek, Almanya’da eşit bir gelir dağılımını talep etti. Sendikalar ayrıca en az yüzde 6.5 oranında zam çağrısında bulundu.

Göçmenler ırkçılığa dikkat çekti

Göçmen kuruluşlar sendikanın taleplerine katılmakla birlikte daha çok Almanya’da güçlenerek hayatın her alanında kendini hissettiren ırkçılık ile mücadeleye dikkat çekti. Bir diğer eleştirilen konu ise Süriye’de sürdürülen savaş ve emperyalizmin azgınca sömürü ve zulüm politikalarının altı çizildi. Stuttgart halk Meclisleri ise Yozlaşmaya ve yanlızlaşmaya karşı Halk meclislerinde birleşme çağrısı yaptı…

Hamburg ve Berlin’de endişeli bekleyiş başladı

Hamburg ve Berlin’de bu gece düzenlenecek gösterilerde olay çıkmasından endişe ediliyor.Alman Sendikalar Birliği (DGB) bu yılki 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarını, „Dayanışma, çeşitlilik, adalet“ sloganıyla düzenledi. Bu yılki kutlamalar başta Berlin, Stuttgart, Mannheim ve Nürnberg olmak üzere 500’den fazla noktada yapıldı.