Federal Almanya’da bir hemşirenin binlerce kişiye aşı yerine tuzlu su enjekte etmiş olabileceği ortaya çıkınca büyük bir tartışma çıktı. Hemşirenin ise aşı karşıtı paylaşımlar yaptığının altı çizildi.

Ümit Kalın

Federal Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinin Friesland bölgesinde bir hemşirenin binlerce kişiye korona aşısı yerine tuzlu su solusyonu enjekte ettiği şüphesi üzerine binlerce kişi yeniden asi olmak üzere başvuruda bulundu. Aşağı Saksonya Sağlık Bakanlığı 2 binden fazla kişinin tekrar asi olmak üzere başvurduğunu açıkladı.

Tahmin edilenden daha fazla insan madur olabilir

Ortaya çıkan olayın soruşturması devam ederken, polis dün yaptığı açıklamada, olaydan etkilenen insan sayısının ilk etapta tahmin edilenden daha fazla olduğunu, binlerce kişinin Çovid-19’a karşı aşılanmamış olabileceğini bildirdi. Etkilenenlerin sayısının 8 bin 500 civarında olabileceği tahmin ediliyor.

Kasıt şüphesi var

Aşağı Saksonya Koronavirüs Kriz Masası Başkanı Heiger Scholz, söz konusu hemşirenin sadece dikkatsizlik sonucu değil asi karşıtı olarak tuzlu su enjekte etmiş olabileceğine dair işaretler bulunduğunun altını çizdi.

Yeniden aşılama yapılması gerekebilir

Friesland Kaymakamı Sven Ambrosy de, polis soruşturmasından elde edilen bilgilere göre, Mart ve Nisan aylarında 9 bin 673 kişiye BioNTech/Pfızer, Moderna veya Astrazeneca aşısı yerine tuzlu su çözeltisi enjekte edilmiş olabileceğini ifade etti. Bölge nüfusunun bu olaydan etkilenmiş olabilecek yüzde 8,7’lik kesiminin yeniden aşılanması gerektiği belirtiliyor. Bu kesimin içerisinde yaşı 70’in üzerinde olan ve öncelikli olarak aşılanması gereken kişiler de bulunuyor.

İşine son verilmiş ve soruşturma açılmış

Asi merkezinde çalışan hemşire, Nisan ayında çalışırken altı asi tüpünü düşürdükten sonra olayın üzerini kapatmak için asi yerine tuzlu su çözeltisi kullandığını söylemişti. Olay ortaya çıktıktan sonra da işine son verilmiş ve adam yaralama şüphesi ile savcılık ve polis tarafından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın sürdüğü olayda, asi yerine tuzlu su enjekte edilmesinin bir defalık olmayabileceği tahmin ediliyor.

Wilhelmshaven/Friesland Emniyet Müdür Yardımcısı Peter Beer, tanıkların ifadelerine göre hemşirenin bunu bir kereye mahsus olarak yapmadığına dair „somut işaretler“ bulunduğunu belirtti.

Asi karşıtı paylaşımlar

Şimdiye kadar bunun bir dikkatsizliği örtbas etme çabası olduğunundan yola çıkan polis, olayın arkasında siyasi nedenler bulunabileceği yönündeki spekülasyonları ise reddediyordu. Ancak Beer, basın toplantısında eski hemşirenin 21 Nisan’dan önce sosyal medya hesaplarında hükümetin korona önlemlerini eleştiren paylaşımlar yaptığı yönünde Spiegel’de yer alan haberi teyit etti. Beer, şüphelinin bir sohbet odasında koronavirüse şüpheyle yaklaşan paylaşımlar yaptığını da sözlerine ekledi.

İddialar karşısında sessiz kalan eski hemşire ise avukatları aracılığı ile yaptığı açıklamada,

21 Nisan’daki olayın „bir kereye mapsus“ öldüğünü vurgularken, olayın arkasında siyasi bir neden olduğu yönündeki iddiaları ise reddetti.

Aşağı Saksonya Korona Kriz Masası Başkanı Scholz, yürütülen soruşturmanın hemşirenin „ilk ifadelerinin büyük olasılıkla doğru olmadığını“ gösterdiğini açıkladı. „Hemşirenin asi karşıtı biri olarak ası yerine tuzlu su kullandığına dair açık bulgular var. Bir asi merkezine sizip, asidan koruma bekleyen insanları aldatmak haince bir davranış“ şeklinde konuştu.