Koronavirüs tedbirlerini sıkılaştırma kararı alan Almanya’da hatırlatma aşısını olmayanların restoran, kafe ve bar gibi mekanlara girmelerine izin verilmeyeceği açıklandı!

Yüksel Gül

Almanya’da Omicron varyantının hızla yayılmasıyla koronavirüs salgınına karşı yeni tedbirler alınmasına karar verildi. Verilen karar tartışma konusu oldu.

Sadece aşı ve Çovid-19 geçirmiş olanların girebilir

Buna goreAlinan karar doğrultusunda hatırlatma dozunu da olduklarını belgelemeleri ya da negatif test sonucu göstermeleri gerekiyor. Geçerli olan uygulamada da, restoran, kafe, bar gibi yerlere sadece aşı olanların ve Çovid-19 geçirmiş olanların girmesine izin verildiğinin altı çizildi.

Bu işin sonu nereye gidecek bilen yok!

16 eyalet başbakanıyla yaptığı toplantının ardından konuşan Başbakan Olaf Scholz, „Bu sert bir tedbir, ancak gerekliydi“ dedi. Dedide bu işin sonu nereye gidecek bilende yok. iki aşının yeterli olduğunu haykıranlardan ses yok. Üçüncü hatırlatma dozundan sonra ne olacak? Asi hayatımızın bir parçası mı olacak? Bunca sıvıyı alan insan vücudu ileride tam olarak nasıl bir tepki verecek? Söz konusu asıların gelecek nesillerimize olumlu yada olumsuz etkileri neler olacak?

Corona döneminde geçen süreçte çok saçma ve hiç etkisi olmayan kararlar gördük. Akla mantığa sığmayan uygulamalara tanıklık ettik. İtirazı olanlara da makul cevaplar verilmiyor. İnsanları sorgusuz sualsiz itaat etmeye zorlayan kararları eleştirmek haktır!

Böyle saçmalık olurmu?

Almanya’da hali hazırda restoranlara ve mağazalar başta olmak üzere neredeyse tüm kapalı mekanlara girişte iki doz asi zorunluluğu bulunuyordu. Süpermarketler ve temel ihtiyaç maddeleri satan dükkanlar bundan muaftı. Korona virüs bir mekana uğruyor diğerini pas geçiyor.

Karantina süresi kısaltıldı

Başbakan Scholz ve eyalet yönetimleri ayrıca 14 gün olan karantina süresini de kısaltma kararı aldı. Hatırlatma aşısını olanlar Çovid-19 bulaşan birisine temas etseler bile bundan böyle karantina girmeyecek. Bunun dışındaki kişiler ise herhangi bir semptom göstermedikleri takdirde, karantina süresini 10 gün ile veya negatif test sonucu elde etmesi halinde 7 gün ile sınırlı tutabilecek. Buyur burdan yak derler ya. Zaten olması gerek buydu! Bunuda karar diye açıklama íhtiyacı duyuyorlar!

Almanya’da Noel ve yılbaşı tatili döneminde testlerin daha düzensiz yapılması nedeniyle koronavirüs salgının son iki haftalık durumuna dair tablo çok net değil. Salgınla mücadelede yetkili kuruluş olan Robert Koch Enstitüsü’nün son verilerine göre son bir haftada 100 bin nüfusta görülen yeni vaka sayısı 303,4. Ülkede son 24 saatte 56 bin 335 yeni vaka tespit edildi. Vakaların yüzde 44,3’unu omicron varyantı olduğu belirtiliyor. Bu oran bir önceki hafta yüzde 15,8 düzeyindeydi.

Tatil sonrası aşılama çalışmalarına da yeniden hız verildiği bildirildi. Şu ana kadar aşılanabilir nüfusun yüzde 71,6’sinin ilk iki doz aşısı tamamladı. Hatırlatma dozunu olanların oranı ise yüzde 41,6.