Alınan tedbirlere rağman Almanya’da bir gün içinde koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı en yüksek seviyede.

Şevket Daboy

Robert Koch Enstitüsü (RKI) salgında son 24 saatte bin 244 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Şimdiye kadar salgında bir gün içinde kaydedilen en yüksek ölüm sayısı oldu.

Almanya’da uzun zamandır uygulanan kapanma önlemlerine rağmen koronavirüs hız kesmeden can almaya devam ediyor. Robert Koch Enstitüsü (RKI) salgında son 24 saat içinde bin 244 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu şimdiye kadar salgında bir gün içinde kaydedilen en yüksek ölüm sayısı oldu. Bir önceki en yüksek can kaybı 8 Ocak’ta yaşanmış, bin 188 kişi yaşamını kaybetmişti.

Bir gün içinde 25 bin 164 yeni vaka tespit edildi.

Enstitü bir gün içinde 25 bin 164 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Salgında yaşamını yitirenlerin sayısı 43 bin 881’e yükselirken, ölümlerin yarısından fazlasının Aralık ayının başından bu yana meydana geldiği belirtiliyor.

Vaka sayısı sınırları zorluyor

Almanya’da 100 bin kişide yedi gün zarfında görülen yeni vaka sayısı 151,2 düzeyine ulaşırken, bu rakam yeni enfeksiyon oranı için temelde baz alınan 100 bin kişide 50 yeni enfeksiyon vakasının çok üzerinde seyretmeye devam ediyor. En yüksek seviyeye 22 Aralık’ta 197,6 ile ulaşılmıştı. Eyaletler arasında ise bu oran büyük farklılık gösteriyor. Thüringen’de 310,4’e çıkan oran, Bremen eyaletinde 84 seviyesinde bulunuyor.

Kısıtlamaların sürmesi bekleniyor

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn dün yaptığı açıklamada pandemi kısıtlamalarının Şubat ayında da yürürlükte kalmasının gerekli olduğunu söyledi.

Almanya’da Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının aldığı karar uyarınca sıkılaştırılmış salgın önlemleri 11 Ocak tarihinde yürürlüğe girmişti. 31 Ocak tarihine kadar geçerli olacak olan kısıtlamaların nasıl devam edeceğine 25 Ocak tarihinde yine Merkel’in eyalet başbakanlarıyla yapacağı toplantıda karar verilecek.

Esnaf çok zor durumda

Almanya ikinci kapanmayla birlikte neredeyse hayatı durdurdu. Bundanda en çok etkilenen küçük esnaf oldu. Binlerce esnaf kapattı ve kapatmaya yüz tutmuş durumda. Bunun en büyük nedenlerinden biride adaletsiz yardım programından kaynaklı. Milyarlarca euro dağıtıldı dağıtılmasına fakat birçok iş kolu bu yardımlardan faydalanamadı. Hemde yüzde yüz etkilenmesine rağmen faydalanamadı. Başvuruların çoğu geri çevrildi. Barlar, restorandlar, kumar salonları dışında kalan esnaf adeta kan ağlıyor. Esnaf bıçak kemiğe dayandı diyerek bu adalaetsizliğe karşı davalar açmaya hazırlanıyor.