Hollanda’dan sonra Almanya’da da ortaya çıkan zehirli yumurtalara karşı savcılık soruşturma başlattı. Almanya zehirli böcek ilacı maddesi fipronil bulunan yumurtaları toplatıyor.

ALMANYA’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’nde piyasaya sürülmüş böcek ilacı zehirli fipronil maddesi bulunan 1.3 milyon yumurtanın ardından 3 milyon daha yumurtanın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine gönderildiği belirlendi. 3 milyon yumurtadan 875 bininin piyasaya sürüldüğü kaydedildi.

 DE-0351691 numaralı yumurtaları kesinlikle yemeyin!

Satışa sunulan yerler

Yumurtaların Bremen’de ve kısmen Aşağı Saksonya’da Netto’da, Hessen’de Lidl’da ve Kuzey Ren Vestfalya ile Rheinland-Pfalz’da Aldi Nord’da satıldığı kaydedildi.
Horst ve Großbeeren bölgesindeki başka marketlerde de satışa sunulan yumurtaların, Saksonya, Saksonya Anhalt ve Brandenburg bölgelerinde ise Rewe’de ve Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Saksonya, Saksonya Anhalt ve Thrüngen eyaletlerindeki Kaufland’larda satıldığı ifade edildi.

Belçika ve Hollanda’dan sonra Almanya’da da tespit edildi

Yapılan açıklamada, X-NL-40155XX, X-NL-43113XX, X-NL-43326XX, X-NL-43835XX, X-NL-42766XX,X-NL-42071XX, X-NL-43514XX, X-NL-41679XX, X-NL-43879XX, X-NL-43640XX, X-NL-42659XX kodlu yumurtaların da, Fibronil oranının belirlenen sınırın üzerinde bulunması nedeniyle tüketilmemesi gerektiği ifade edildi. Böceklere karşı kullanılan zehirli fipronil maddesinin nasıl yumurtalara geçtiği araştırılıyor. Hollanda ve Belçika savcılığı bu konuda soruşturma yürütüyor.

Böcek ilacı karışımı maddenin sadece Hollanda ve Belçika’da değil, Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’ndeki çiftliklerde de kullanıldığı üzerinde duruluyor. Önce Hollanda ve Belçika’da Fipronil maddesi bulunan milyonlarca zehirli yumurta tespit edilmişti. Hollanda hükümeti tüketicilere testler sonuçlanıncaya kadar yumurta yemeyin çağrısında bulunmuştu. Hollanda 180 tavuk çiftliğini kapattı. Almanya’da Rewe ve Penny süpermarketleri Hollanda’dan yumurtaları tezgahtan kaldırdı. Fipronil böcekleri yok etmede ve en çok da bit ilacı olarak kullanılıyor. AB’de bu ilacın et, süt ve yumurtasından faydalanılan hayvanlarda yasak olduğu için kullanılmıyor.

ALDI yumurta satışını durdurdu

Almanya’nın ucuz marketler zinciri Aldi, zehirli fipronil maddesi bulaştığı şüphesiyle yumurta satışını durdurdu. Almanya’daki zehirli yumurta sayısının milyonları bulduğu tahmin ediliyor. Marketler zinciri Aldi bütün Almanya’daki satış noktalarında zehirli yumurtaları raflardan toplatıyor. Şirket yönetiminin yaptığı açıklamada yumurtaların tedbir amacıyla satıştan kaldırıldığı ve insan sağlığı açısından tehlikenin söz konusu olmadığı belirtildi. Aldi, bundan böyle sadece bitle mücadelede kullanılan fipronil içermediği testle saptanmış yumurtaları satacak. Şirketin açıklamasında alınan önlemlerin yumurta arzının azalmasına yol açabileceği belirtildi. Aldi Süd ve Aldi Nord adlı şirketler, yumurta satışının durdurulmasının müşteriye açıklık ve şeffaflık kazandırmak amacıyla kararlaştırıldığını ve hafta başından bu yana Hollanda’daki mühürlenen işletmelerden yumurta alınmadığını duyurdu. Önlem olarak satıştan çekilen ürünler arasında organik yumurtalar da bulunuyor.
Almanya Tarımcılık Bakanı Christian Shmidt, zehirli yumurtaların 12 federal eyalette piyasaya sürülmüş olabileceğini açıkladı. Zehirli yumurtaların en çok satıldığı eyaletlerin başında Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren-Vestfalya’nın geldiğini belirten Schmidt, durum kontrol altına alınmış olmakla birlikte tehlikenin henüz geçmediğini söyledi.