Federal Almanya, 2021 yılında yaklaşık 1 milyar 510 milyon euro değerinde silah sattışını onaylamış olduğu kaydedildi. Başlıca alıcılar arasında Türkiye’nin de olguğunun altı çizildi.

Ümit Kalın

Federal Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’nın açıklamasında Yer alan bilgiye göre ülkedeki savunma sanayi, 2021 yılında yaklaşık 1 milyar 510 milyon euro değerinde silah ihracatı Gerçekleştirmiş. Bu silahların yüzde 60’tan fazlasının NATO ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışındaki devletlere satıldığı bilgisine yer verildi…

Soru önergesini Dağdelen verdi

Veriler Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen’in soru önergesine Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’nın verdiği yanıtta yer aldığı kaydedildi. Buna göre silah ihracatının hacmi 2021 yılında üst üste üçüncü kez artarak 2017’den beri kaydedilen en yüksek değere ulaştı. Almanya’nın 2020 yılındaki silahı ihracatı 1 milyar 380 milyon euro olarak kayıtlara geçtiğ bilinmekteydi.

Almanya silahları kime satıyor_

Almanya’nın silah satışlarında geçen yıl başlıca alıcılar Mısır, İsrail, Katar, Türkiye, İngiltere, Norveç ve AB ülkelerinden İtalya, Hollanda, Letonya ve Avusturya oldu. Burada dikkat çeken bir ülke vardır. Oda kadardır. Katar, Bunca silahı ne yapacak merak edilmektedir

Türkiye ‚işgalci‘ mi?

Dağdelen konuyla ilgili açıklamasında, „Türkiye’nin Irak, Suriye, Libya’daki uluslararası hukuka aykırı işgallerine ve Yunanistan ile Kıbrıs’a yönelik askeri tehditlerine rağmen Alman savaş silahlarının en büyük alıcılarından olması koalisyon hükümetinin, değerlerin yön verdiği bir dış politika izleme sözünü komediye çeviriyor“ iddia etti. Dağdelenin Türkiye’nin askeri operasyonlarını işgal olarak değerlendirmesi ise tepki çekti.