Irak-İran sınırı yakınlarında gece saatlerinde meydana gelen depremin yarattığı yıkım, gün aydınlanınca ortaya çıkmaya devam ediyor.

Irak’ta meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremden sonra çıkan kareler, Irak’ın ABD işgali sırasında çekilen görüntülerini aratmadı. Bu doğa olayı ABD’nin işgal sırasında verdiği tahribattan sonraki en büyük yıkım oldu olmasına ama deprem bölgesi olmayan Irak’ta bu denli büyük bir yıkım kafaları karıştırdı.

Irak-İran sınırında, merkez üssü Süleymaniye ve Halepçe şehirleri yakınında bir bölgede 7,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İki ülkede en az 348 kişi yaşamını yitirdi, 5 bin 600’den fazla kişi de yaralandı. Özellikle İran’ın Kirmanşah eyaletinde bulunan Kasr-ı Şirin kentindeki binalarda büyük hasar olduğu belirtiliyor. Can kayıplarının en az 336’sının, yaralıların da yaklaşık 4 bininin bu eyalette olduğu belirtiliyor.

Ciddi hasar var

Fars Haber Ajansı, yine Kirmanşah’ta bulunan Serpol Zehap’ın tek hastanesinin depremde yıkıldığını, kentin tamamında elektriklerin kesildiğini aktardı.
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, hükümete ve silahlı kuvvetlere yardım için „tüm imkanları seferber etmeleri“ talimatını verdi.

Çaresiz bakışlar

Bölgedeki yıkım en çok da halkı etkiledi. Canlarını kurtaran halk bu sefer de yıkılan evleri, enkaz altında kalan eşyaları, arabaları, kaybettiği yakınları ve acıları ile baş başa kaldı. Doğup büyüdükleri topraklardaki yıkımı çaresiz bakışlarla seyrettiler.

Sağlam bina kalmadı

Süleymaniye yakınlarında kaydedilen bu görüntülerde binaların neredeyse tamamında ağır hasarın meydana geldiği görülüyor. Kiminin duvarlarının yıkıldığı, kiminin çatısının çöktüğü, kimininse tamamen yıkıldığı bölgede nerdeyse hiç sağlam bina yok. Depremden ençok zarar gören ise çocuklar. Şimdi yardım zamanı !!!

Kuzey Irak’taki depremin etkileri Türkiye’yi de etkiledi. Etkilenen illerimiz işe şöyle:  Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Bitlis, Van, Gaziantep, Mardin, Şırnak…