Federal Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, Ansaar International adlı örgütün faaliyetlerini yasakladığını duyurdu.

Ümit Kalın

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, kendini uluslararası yardım kuruluşu olarak tanıtan Ansaar International’ın terör örgütlerine yardım ettiğinin altı çizildi. Bu nedenle Ansaar International isimli selefi örgütün ve bu örgüte bağlı tüm yan örgütlerin faaliyetleri yasakladı.

“Yardımlar dünya çapında teröre desteğe gidiyor.“

Seehofer’in sözcüsü Steve Alter, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, söz konusu örgütün, topladığı bağışlarla dünya çapında teröre destek verdiğini öne sürdü. Alter mesajında, Bakan Seehofer’in, „Terörle mücadele etmek isteyen, onun para kaynaklarını kurutmalıdır“ ifadesine de yer verdi:

“Suriye’deki El Nusra Cephesi, Filistinli Hamas ve Somali’de Eş Şebab işaret edildi.“

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer’in yasaklama kararına gerekçe olarak, Ansaar International’ın topladığı yardım paralarını; Suriye’deki El Nusra Cephesi, Filistinli Hamas ve Somali’de radikal İslamcı Eş Şebab gibi, Almanya tarafından terör örgütü kabul edilen yapılanmalara aktarması gösteriliyor.

“Bağış yapanları aldatıyor“

Açıklamada yer alan diğer bir konu ise, Ansaar International’in topladığı bağışları sadece insani amaçlar için kullandığını belirterek bağış yapanları aldattığı da dile getiriliyor.

„Allah için“ projeler düzenleyen bir yardım kuruluşu.

Federal Almanya’da ilk olarak 2012 yılında Düsseldorf kentinde kurulan Ansaar International, kendini „Allah için“ projeler düzenleyen bir yardım kuruluşu olarak tanımlayan bir yapılanma. Örgüt, faaliyetleri ile ilgili olarak, Gazze’nin yanı sıra Orta Doğu, Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında ihtiyacı olan kişi ve gruplara sağlık, su, temizlik ve eğitim gibi hizmetler sağladığını öne sürüyor.

Türkiye’de de çeşitli faaliyetlerde bulunuyor.

Ansaar International Türkiye’de de çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Bursa’da bir „Kuran ve Hadis Akademisi“ bulunan örgütün, söz konusu merkezdeki öğrencileri, kendi verilerine göre yüzde 70 oranında Suriyeli mülteciler ile Dağıstanlı, Çeçen ve Arnavutlardan oluşuyor. Ayrıca Türkiye’de farklı örgütlerle iş birliği de yapan Ansaar International, 2016 yılında Almanya’da topladığı bağışlarla, İHH İnsani Yardım Derneği’nin Kayseri şubesi üzerinden Halep’e ambulans ve tıbbi yardım göndermişti.