Kadın Komisyonu Arakan’a Yardım İçin Kahvaltı Programı Düzenledi

Mülteci kamplarına sığınan Arakanlı Müslümanlar için başlatılan yardım seferberliğine bir yenisi daha eklendi.

Stuttgart DİTİB Feuerbach Yeni Camii Kadınlar Birliği tarafından Arakan için kahvaltı programı düzenlendi. Düzenlenen kahvaltıya çok sayıda davetli katıldı.

DİTİB Feuerbach Yeni Camii Başkanı İsmal Çakır

Dünya’nın bütüm mazlumlarına yardım etmek bizlerin görevidir

DİTİB Feuerbach Yeni Cami Başkanı İsmail Çakır davetlilere hitaben bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada Arakan’lı müslümanların çok zor şartlarda yaşadığını vergulayarak şöyle devam etti, ‘’ bu kardeşlerimiz bizlerinin yardımlarına muhtaç. Onlara bu gün yarım edemezsek çok geç kalmış olacağız. Dünya’nın bütüm mazlumlarına yardım etmek bizlerin görevidir. Her birimiz Arakan’lı kardeşlerimizin durumunu basından yakından takip ediyorsunuz. Durumları gerçekten hiç iyi değil. Bu organizasyonu gerçekleştiren ve büyük emekler veren Kadınlar Birliğimize kalben teşekkür ediyorum.

DİTİB Feuerbach Yeni Camii Başkan Yardımcısı Özlem Giritlioğlu

DİTİB Feuerbach Yeni Camii Başkan Yardımcısı Özlem Giritlioğlu yaptığı konuşmada Arakanlı Müslümanlara karşı uygulanan zulümün devam ettiğini dile getirdi.

Son yaşanan saldırılardan canlarını kurtarmak isteyen 300 bine yakın Arakanlı Müslüman Bangladeş’e göç etmek zorunda kaldığına vurgu yapan Giritlioğlu, On binlercesinin de hala kaçmaya çalıştığını sözledi. Giritlioğlu şöyle konuştu: Kaçıyorlar onlar çünkü: Tecevuza uğruyorlar, insanın hayal edemediği işkencelerden geçirilerek öldürülüyorlar. Açlık, yoksulluk da cabası. Tüm dünyanın izlediği bu zulme, bu trajediye biz seyirci kalmayacağız. Bu organizasyonda görev alan, destek olan herkeze teşekkür ediyorum…

Sol baştan ikinci DİTİB Feuerbach Yeni Camii Kadınlar Birliği Başkanı Hatice Güney

Baskı ve şiddet sürüyor

Kadınlar Birliği Başkanı Hatice Güney’de programda konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada Yaklaşık 250 yıldır Myanmar’ın batısındaki Arakan eyaletinde baskı ve şiddet altında yaşayan Rohinya Müslümanlarının farklı tarihlerde defalarca katliama uğradığını belirti. Arıkan’lı müslümanlara en acımasız koşulların dayatıldığını hatırlatan Güney, çocukların, yaşlıların öldürülmesi artık sıradan bir durum haline geldiğinin altını çizdi.

Baden Würtember DİTİB Eyalet Kadın Birliği Başkanı Aysun Pekal ekibiyle katıldı ve Stuttgart Kadınlar Birliğini’nin çalışmalarından övgüyle söz etti. Arakan Müslümanlarının yaşadığı zulme asla sessiz kalmayacaklarını ifade eden Pekal, ellerinden gelen desteği vereceklerinin altını çizdi. Bu etkinliği organize eden ekibi özellikle tebrik ederek, bundan sonraki çalışmalarda başarılar diledi.

4500 Euro toplandı

Kadınlar Birliği tarafından düzenlenen kahvaltıda toplanan 4500 Euro yardımın kampanya kapsamında yardım olarak gönderileceği kaydedildi.

Hatırlayalım

Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşayan Müslümanlara yönelik baskı ve saldırılar ile birlikte Bangladeş sınırındaki mülteci kamplarına göçler de devam ediyor. Katliamdan kaçan Arakanlı Müslümanlar derme çatma kayıklarla Naf Nehri’ni aşıp Myanmar-Bangladeş sınırındaki mülteci kamplarına ulaşmaya çalışıyor. Bu yolculuktan sağ kurtulanları ise kamplarda zorlu bir yaşam mücadelesi bekliyor.

Sponsorlar teşekkür

Yardım kahvaltısına sponsorluk yapanlarıda hatırlatan Kadınlar Birliği Başkanı Hatice Güney, ‘’METROPOLE BÄCKEREI, HAKVERDI ve OSMANLI TULUMBACISI OLMAK ÜZERE YARDIMDA VE KATKIDA BULUNAN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDERIZ’’ dedi…