Pazartesi günü AB’nin BioNTech-Pfizer aşısına onay vermesinin ardından dağıtım işlemlerine bugün başlandığı açıklandı.

Ümit Kalın

Pfizer ve BioNTech ortaklığında koronavirüse karşı geliştirilen aşını dağıtımı bugün Avrupa Birliği’nde başladı.

Polis eşliğinde dağıtım başladı

Donduruculu üç kamyonun Belçika Puurs’daki Pfizer fabrikasından bu sabah polis eşliğinde ayrıldığının altı çizildi.

Pfizer, ilk partinin nereye dağıtıldığına dair bilgi vermedi.

Alman yetkililer, 150 bini aşkın dozun sevkiyatının Cumartesi günü yapılmasını bekliyor. Bu miktarı yıl sonuna kadar yaklaşık 1,2 milyon dozun takip etmesi planlanıyor.

Avrupa İlaç Dairesi’nin Pazartesi günü BioNTech-Pfizer aşısına yeşil ışık vermesinden birkaç saat sonra AB Komisyonu da aşıya onay verdiğini açıklamıştı. Aşılamaların Almanya dahil birçok AB ülkesinde 27 Aralık’ta başlaması planlanıyor.

Diğer ülkelerde durum ne?

Pfizer, İngiltere’den aşı onayının çıkmasının ardından İngiltere’ye aşı dağıtımına Aralık ayının başında başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), BioNTech ile toplamda 200 milyon doz aşı almak için anlaşmış durumda. Firmalar ABD ile 1.95 milyar dolar karşılığında ek 100 milyon doz için anlaşıldığını açıkladı. BioNTech, en az 70 milyon dozun Haziran ayının sonuna kadar ABD’ye dağıtılmış olacağını açıkladı.

İsviçre aşılamaya AB ülkelerinden önce başladı. 90 yaşındaki bir huzur evi sakini bugün aşılanarak ülkede BioNTech-Pfizer aşısının uygulandığı ilk kişi oldu. Luzern Kantonu Sağlık Direktörü Guido Graf, Noel’den önce aşılamanın başlamasından dolayı memnun olduğunu ve bunun korona ile mücadelede önemli bir adım olduğunu söyledi.