17 Nisan cuma günü Avrupa’nın dört bir yanında Grup Yorum gönüllüleri Grup Yorum, Mustafa Koçak ve Halkın avukatları için dayanışma çağrısı ile taleplerin etrafında ses olmaya çağırdı.

Bu çağrı etrafında toplanan binlerce Grup Yorum hayranı bu gün destek açlık grevine başladı.

İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak’ın taleplerinin kabul edilmesi ve böylece ölüm oruçlarının sonlandırılması için başlatılan destek açlık grevleri sosyal medya da büyük yankı yaptı.

Ölüm Orucunda ki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek bu gün açlığının 305. gününde ve artık her an hayatını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. İbrahim Gökçek’in Talepleri şöyle;

  • Sürekli baskına uğrayan, terörize edilmeye çalışılan ve Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi basılmasın.
  • Grup Yorum üyeleri terör listelerinden çıkarılsın.
  • Yaklaşık 3 yıldır neredeyse tüm konserleri yasaklanan Yorum üzerindeki konser yasakları kaldırılsın.
  • Yorum üyeleri haklarında açılan davalar düşürülsün.
  • Tutuklu Grup Yorum üyeleri serbest bırakılsın.

. 4 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alınan Mustafa Koçak hakkında „Anayasayı ihlal“ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

Mustafa Koçak’ın Avukatları İtirafçı tanığın verdiği ifadeleriyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Mustafa Koçak’ın adil yargılanma talebiyle başlattığı mücadelesi büyüyor bu gün ölümün kıyısında devam ettiğini söyledi. 290 gündür açlığıyla direnen bir insanın adil yargılama talebi en doğal talepolduğunu söyleyen Koçak’ın ailesi, bu talebin karşılanması için insanların ölmesi gerekmiyor dedi. Mustafa Koçak beni serbest bırakın demiyor. Yeniden adaletli şekilde yargılanmak istiyor.