Bonn’da düzenlenen BM Küresel İklim Konferansı öncesinde çevreci aktivistler biyolojik çeşitliliği ve ormanları korumak adına Hambach açık kömür madeni işletmesinde bir araya gelerek kömüre karşı protesto düzenledi.

Kömürden hemen şimdi vazgeç!

BM Küresel İklim Konferansı’ndan (COP23) bir gün önce binlerce kömür karşıtı çevreci Hambach açık maden işletmesinde toplandı. Beyaz tulumlu aktivistler komşu bir köyden maden ocağına on kilometrelik mesafeyi yürüyerek ulaştı.

Tahribatı durdur

Hambach Avrupa’nın en fazla karbondioksit yayan maden ocağı. Ocağın büyütülmesi için binlerce yıllık Hambach ormanındaki ağaçların bir kısmı kesildi, civar köyler taşınmaya zorlandı, devamının da gelmesi bekleniyor. Aktivistler Hambach maden ocağının işletilmeye devam ettiği sürece, yaklaşık 50 km mesafedeki Bonn’da düzenlenen Küresel İklim Konferansı’nın ’saçmalıktan ibaret‘ olduğunu savunuyor.

Barışçıl mücadele

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı gösteri olaysız başladı. Boyalı yüzleriyle farklı görüntüler oluşturan katılımcılar eylemlerine renkli dövizler eşliğinde gitar çalıp şarkılar söyleyerek başladı.

Dikkat hayati tehlike!

Göstericilerin madene giderek yaklaşmasıyla güvenlik güçleri yürüyüşün daha fazla ilerlemesini engellemek istedi. Polis, megafonlardan göstericilere özel mülke girdikleri uyarısında bulunarak, güvenliklerini tehlikeye atmamaları çağrısı yaptı.

Koş, koş, koş

Madene birkaç kilometre kala heyecanın dozu arttı ve bu son mesafe koşarak katedildi.

Bir başarı öyküsü – en azından bugünlük

Aktivister, bu denli büyük bir işletmeyi geçici süre de olsa işyapamaz hale getirmiş olmanın, seslerini duyurabilmek adına büyük bir başarı olduğunu söylüyor.

İklimi koru, kömürü durdur!

Dünya İklim Konferansı öncesi kömür karşıtlarının düzenlediği tek gösteri bu değildi. Ancak hepsinin ortak sloganı „İklimi koru, kömürü durdur“ oldu.

Destek hazır

Hambach madenindeki eylem ilerleyen saatlerde bitmeye yakınken, alana iki ayrı gösterici grubu daha gelince daha da büyüdü. İki grup, öncesinde polisin müdahalesinden kaçabilmek için diğerlerinden ayrılıp farklı bir güzergah üzerinden madene ulaştı.

Eylem zamanı

Eylemciler amacına ulaştı: Hambach madeni bir günlüğüne de olsa çalışmadı. Ancak COP23 zirvesinde siyasilerin kömürden vazgeçip vazgeçmeme konusunda adım atıp atmayacağı henüz belirsiz.