Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda bulunan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sağlık durumları kritk aşamada!

Haykır Acını Ey Halk

Haykır acını ey halk, başeğme haykır..!
Bir yol kavşağındasın ve ancak
yaraların haykırışlarla onarılır…

Eski milletvekili, hukukçu-yazar Hüseyin Aygün, Ankara Barosu’ndan avukatlar Doğan Erkan ve Ertuğrul Cem Cihan ölüm orucundaki avukatların durumuyla ilgili Adalet Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerinden somut bir sonuç çıkmadı. Hüseyin Aygün, Bakanlık yetkililerinin not aldıklarını ve „bu ölümler olmamalı“ dediklerini belirtti. 

Avukatlar önce tahliye edildi 24 saat geçmeden tekrar tutuklandı ve tahliye kararı veren heyet görevden alındı!

Aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın bulunduğu ÇHD üyesi avukatlar bürolarına yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınıp tutuklanmıştı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tahliye edilen avukatlar hakkında tahliye kararından 24 saat geçmeden tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilmişti.

Bir yol kavşağındasın ve senin
değişmek için çırpınıyor kaderin.
Kuşan alnında biriken o kara teri,
sırtında şakırdayan kırbacı kopar
soluk al, ışıldat o mazlum yüreğini;
bak, korlaştı acıların, kozalandı
ey halk, parçala şu nankör suskunluğu
başkaldır artık…

Tahliye edilen 6 avukat özgürlüklerinin ilk gününde yeniden tutuklandı. Kısa bir süre sonra ise tahliye kararı veren İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kadir Alpar, İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ne, aynı mahkemenin üye hâkimi Serkan Baş ise İstanbul 15. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne sürgün edildi.

Bir yol kavşağındasın, fakat
mutlaka değişecek kaderin.
Bunu bekliyor ıslak çukurlarda
üşüyen şu yoksul çocuk,
bunu bekliyor gözevleri kurutulmuş analar,
bunu bekliyor zincirin oyduğu bilek,
bunu bekliyor açlık, kuraklık,
ılık ılık akan kan;
bunun için en genç yerimizi
ölümle tanıştırdık…
Kuşan kendini artık,
biraz da
gövdeni yüreğinle kırbaçla;
ey halk, haykır acını
bu kara dumanı dağıt…

Nihat Berham

Yapılan yargılama sonucu mahkeme heyeti, 18 avukata “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” iddialarıyla toplam 159 yıl 1 ay 30 gün hapis cezası verdi. Avukat Ebru Timtik “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay, avukat Aytaç Ünsal ise 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Timtik ve Ünsal adil yargılanma talebiyle önce açlık grevi eylemine başladılar. Ünsal açlık grevinin 63’üncü, Timtik ise 94’üncü  gününde eylemlerini ölüm orucuna çevirdi. Ünsal 130, Timtik ise 160 gündür ölüm orucunda.

Adaletin gonca gülü Timtik 161 gündür aç!

Ebru Timtik’in durumu artık çok ağır. Timtik bugün ölüm orucunun 160. gününde. Ebru, oldukça halsizdi yorgun. Av. Berrak Çağlar’ın bu gün ziyaret ettiği Av. Ebru Timtik hakkındaki gözlemleri şöyle:

Ebru normalde çok akıcı konuşur. Ama artık kesik kesik ve duraklayarak konuşmaya başlamış. Söyleyeceklerini unutuyordu. Ayrıca Ebru şuan vücut kitle indeksinin yarısına düşmüş durumda. Yani günler ilerlediği için Ebru ’nun sağlığı git gide kötüleşmiş durumda. Yargılandıkları dosya şuan incelemede. Buradan yargıtaya ve bu süreci takip eden tüm yargı kurumlarına , meslektaşlarımıza, tüm halkımıza tekrar sesleniyoruz arkadaşlarımız çok basit taleplerle ölüm orucundalar.