Milli Savunma Bakanlığı, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin bugüne kadar 22 yerleşim yerini işgalden kurtardığını duyurdu.

Gence kenti

Ümit Kalın

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

„Azerbaycan güvenilir kaynaklarından alınan bilgilere göre; Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekâtta bugüne kadar, Cebrail ili ile Karahanbeyli, Aşağı Seyitahmetli, Mehdili, Aşağı Maralyan, Kuycak, KendHoradiz, Çakırlı, Büyük Mercanlı, Şeybey, Taliş, Karkulu, Şükürbeyli, Yukarı Maralyan, Cereken, Daşkesen, Horovlu, Dejan, Mahmutlu, Caferabat, Sugavuşan ve Papı köyleri olmak üzere toplam 22 yerleşim yeri işgalden kurtarıldı“

ERMENİSTAN MİNGEÇEVİR KENTİNE FÜZE SALDIRISI DÜZENLEDİ

30 yıldır toprakları işgal altında olan Azerbaycan, Ermenistan’ın son saldırısıyla birlikte taarruza geçti. Azerbaycan’ın hızlı ilerleyişi karşısında Erivan yönetimi cephe arkasındaki sivil yerleşimleri vurarak Azeri ordusunu savunma durumuna geçirmeye çalışıyor. Bakü’den sonra Azerbaycan’ın en büyük kenti olan Gence’yi vuran Ermenistan şimdi de Mingeçevir kentine füze saldırısı düzenledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sanayi kenti olan Mingeçevir’de hidroelektrik santralin bulunduğunu, Ermenistan’ın saldırısının „çaresizliğin barbarca ifade edilmesi“ anlamına geldiğini kaydetti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında da Ermenistan ordusunun Mingeçevir kentine füze saldırısı, Terter kentine ise top atışı gerçekleştirdiği, yaralıların bulunduğu duyuruldu.

İRAN: ERMENİSTAN İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARDAN ÇEKİLSİN

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade ilkez konuştu, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiğini belirterek, “İşgal altındaki topraklar boşaltılmalı ve taraflar diyalog kurmalıdır” dedi.

Hatipzade düzenlediği haftalık basın toplantısında Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki askeri gerilime ilişkin konuştu. Hatipzade, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki askeri gerilimi yakından endişe ile takip ettiklerini belirterek, “Konuya ilişkin ilk günden askeri seçeceğin iyi bir çözüm olmadığını söylemiştik. Bu nedenle taraflar acilen çatışmaları sonlandırmalıdır” dedi.

DÜN DE GENCE’Yİ VURMUŞTU

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in Sözcüsü Hikmet Hacıyev, top atışlarının kent merkezinde yoğun yerleşimin olduğu yerlere isabet ettiğini söyledi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı da “Gence’ye yönelik saldırılar Ermenistan topraklarından yapıldı” açıklaması yaptı. Ankara’nın tepkisi Dışişleri üzerinden geldi. Kınama mesajında “İşgal ettiği Azerbaycan topraklarında yenilgiyle yüzleşen Ermenistan’ın çatışma bölgelerinin ötesinde sivil yerleşimlere saldırması insanlık suçu” denildi.

CEBRAİL KENTİ AZERBAYCAN’IN KONTROLÜNE GEÇTİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cebrail kentinin ve birkaç köyün Ermenistan ordusunun işgalinden kurtarıldığını duyurdu. Aliyev, Twitter hesabından “Bugün Azerbaycan ordusu, Cebrail kentini ve birkaç köyü işgalden kurtardı. Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ, Azerbaycan’dır.” paylaşımında bulundu. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yapılan yazılı açıklamada da, “Azerbaycan güvenilir kaynaklarından alınan bilgilere göre, Azerbaycan ordusu Büyük Mercanlı, Maralyan ve Şeybey köylerinden sonra Karabağ bölgesinde kritik öneme sahip Cebrail kentini de işgalden kurtardı.” bilgisi paylaşıldı.  Azerbaycan’ın tüm bölgelerinde sokakları bayraklarla süsleyen halk ordunun başarısını kutladı.

RUSYA’DAN ‚ACİL‘ ATEŞKES ÇAĞRISI 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Dağlık Karabağ’da çatışan taraflara ‘acil ateşkes’ çağrısı yaparken Moskova’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) aracılığıyla çözüm  bulma arayışlarına yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi. Lavrov ayrıca Amerikan mevkidaşı Mike Pompeo’ya Rusya’nın çatışmalarda yükselen can kaybından dolayı endişe duyduğunu ilettiğini belirtti. Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Dağlık Karabağ’da taraflara çatışmaların durdurulması çağrısı yaptı. Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer yaptığı yazılı açıklamada, Şansölye Merkel’in önceki gün telefonda Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile  görüştüğünü bildirdi. Demmer, Merkel’in çatışmaların devam etmesi ve kurbanların sayısının artması nedeniyle duyduğu endişeyi dile getirdiğini aktardı.