Almanya’da Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert yönetimindeki Başbakanlık Basın ve Bilgilendirme Dairesi’nin bir çalışanı hakkında casusluk şüphesi ile soruşturma başlatıldı.

Ümit Kalın

Alman Federal Başsavcılığı, Başbakanlık Basın ve Bilgilendirme Dairesi’nde çalışan Mısır doğumlu Alman vatandaşı Amin K.’nın Mısır istihbarat teşkilatına bilgi sızdırdığından kuşkulanıldığını kaydedildi.

Basın dairesinden nasıl bir bilgi sızdırıldı?

Şüphelinin Alman iç ve dış siyaseti ve Mısır politikaları  ile ilgili bilgiler derlediği iddia ediliyor.

Karlsruhe Başsavcılığı, hakkında dava açılan şüphelinin Mısır istihbaratına Mısır’da yaşayan aile üyelerine kolaylık sağlanması karşılığında gizli bilgileri aktardığını ileri sürüyor.

Hazırlanan iddianamede 1999’dan beri Basın ve Bilgilendirme Dairesi’nin ziyaretçi servisinde çalıştığı ifade edilen şüphelinin en geç 2010 yılının Temmuz ayından bu yana Mısır istihbarat servisi CBS çalışanlarına bilgi sağlamada yardımcı olduğu belirtildi.

İddianamede, sanığın annesinin Mısır’da emekli olabilmek için üst düzey bir yetkiliden yardım aldığı belirtiliyor.

Şüphelinin zaman zaman resmi resepsiyonlarada katıldığı da ifade edildi.

Federal hükümetten açıklama

Federal Hükümet Sözcüsü Seibert’in yardımcılarından Martina Fietz ise Mısır adına casusluk yaptığı açığa çıkan kişinin çalıştığı dönemde kapsamlı bilgilere ulaşabilecek bir pozisyonda olmadığını bildirdi.

Almanya İçişleri Bakanlığı da Mısır istihbarat servislerinin ülkede faaliyetlerde bulunduğundan haberdar olunduğunu duyurdu. Bakanlık Sözcüsü Steve Alter, bu servislerin Almanya’da yaşayan, Müslüman Kardeşler gibi muhalifler hakkında bilgi topladığını bildirdi.

Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasası Koruma Teşkilatı’nın raporuna göre, gerek Mısır’ın dış istihbarat servisi (GIS), gerekse iç istihbarat örgütü (NSS) Almanya’da faaliyet yürütüyor. Alman istihbaratına göre de Mısır gizli servisleri, Müslüman Kardeşler üyelerinin yanı sıra Mısırlı Hristiyan ayınlık Kıptilerle ilgili de bilgi topluyor.