Koronavirüs salgınına karşı Almanya’nın getirdiği yeni kısıtlamalar gece yarısı yürürlüğe girdi girmesine fakat, gastronomi alanındaki işletmelerin kapatılması ve kültürel etkinliklere izin verilmemesi eleştirilere yol açıyor.

Ümit Kalın

Avrupa’da koronavirüs vakalarındaki hızlı artış üzerine Almanya’da getirilen yeni kısıtlamalar gece yarısı yürürlüğe girdi. Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının kararlaştırdığı kısıtlamalar uyarınca, restoranlar başta olmak üzere gastronomi alanındaki işletmeler ay sonuna kadar kapatıldı, eğlence ve boş zamanı değerlendirme amaçlı etkinlikler de ülke çapında yasaklandı. Lokanta, bar ve diskoların yanı sıra tiyatro, opera, konser, sinema ve oyun salonları ile müzelerin de faaliyette bulunmasına izin verilmiyor.

Turistik amaçlı şehirlerarası seyahatlerin kesinlikle yapılmaması istenirken, sosyal temasa da kısıtlama getirildi. Buna göre kamuya açık alanlarda en fazla iki ayrı haneden kişiler yan yana bulunabilecek, ancak kişi sayısı 10 ile sınırlı olacak.

Almanya’da ilkbaharda getirilen kısıtlamalardan farklı olarak mağazalar ile okul ve kreşler kapatılmadı.

Kasım ayı sonuna kadar geçerli olacak kısıtlamalar ile salgının kontrol altına alınması ve yoğun bakım üniteleri başta olmak üzere sağlık sisteminin üzerinde aşırı yük oluşmaması hedefleniyor.

Başbakan Merkel ile eyalet başbakanlarının Kasım ayı ortasında yeniden durum değerlendirmesi yaparak, gerekirse kısıtlamaların süresini uzatabileceği belirtiliyor.

10 milyar euroya kadar mali yardım

Kısıtlamadan etkilenecek firma ve işletmelere 10 milyar euroya kadar mali yardım yapılması öngörülüyor. Buna rağmen korona krizinden yoğun olarak etkilenen kültürel etkinlikler ve gastronomi sektörü yeni kısıtlamalardan hoşnut değil.  Bu sektörlerde faaliyet gösteren birçok firma ve işletmenin iflasın eşiğine gelmesi kaygı yaratıyor. Hukuk uzmanları, kısıtlamalara karşı çok sayıda dava açılabileceğini tahmin ediyor.