Federal Almanya’nın Belrin eyaletinde 60 yaş altı kadınlara AstraZeneca koronavirüs aşısının yapılmaması kararlaştırıldı. Karara beyin damarlarındaki kan pıhtılaşması vakaları gerekçe gösterildiği anlaşıldı.

Ümit Kalın

İsveç-İngiltere ortaklı AstraZeneca şirketi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı ile ilgili gelişmelere bir yenisi daha eklenerek tedirginliği artırdı!

60 yaş altı kadınlar dikkat!

Berlin Eyalet Senatosu Sağlık Senatörü Dilak Kalaycı, Berlin’de 60 yaş altı kadınlara AstraZeneca koronavirüs aşısı ile aşı yapılmasına ara verildiğini açıkladı. Kalaycı, söz konusu karara aşı ile bağlantılı beyin damarlarındaki kan pıhtılaşması vakalarını gerekçe gösterdi.

Öte yandan Almanya Daimi Aşı Komisyonu’nun (STIKO) kararının bekleneceğini söyleyen Kalaycı, bu yaş gurubunda ilk doz aşıyı olmuş kadınlar için nasıl bir yöntem izleneceği konusunda Federal Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerde bulunacağının altı çizildi.

Beyin damarlarındaki pıhtılaşma

Başkentte bulunan Charité ve Vivantes gibi önemli hastaneler de beyin damarlarındaki pıhtılaşma ile ilgili bulguları gerekçe göstererek 55 yaş altı kadınlara AstraZeneca aşısını uygulamama kararı aldıklarını açıklamıştı. Kuzey-Ren Vestfalya eyaletindeki altı üniversite hastanesinden beşinin baş hekimleri de AstraZeneca aşısının uygulanmasına ara verildiğini duyurarak, kararı „yeni ölüm vakalarının meydana gelme riskinin yüksek olması“ ile gerekçelendirdi.

31 kişide sinüs ven trombozu vakası tespit edildi. Almanya’da 9 kişi bu septomla hayatını kaybetti.

Elde edilen bilgilere göre şu ana kadar AstraZeneca aşısının ardından çoğu kadın olmak üzere 31 kişide sinüs ven trombozu vakası tespit edildi. Almanya’da aşı çalışmalarından sorumlu olan Paul-Ehrlich Enstitüsü, 19 vakada daha aşının ardından tomobositlerde azalma saptandığını açıkladı. Almanya’da dokuz kişi AstraZeneca aşısının ardından kan pıhtılaşmasına bağlı olarak hayatını kaybettiği kaydedildi.