Berlin film yapımcıları için son yıllarda popüler bir çekim merkezi haline geldi. Hatta Almanya’da geçmeyen filmler için bile. İşte Almanya başkentinin başka metropollerin rolünü üstlendiği filmler:

Berlin’deki Londra

Burası Berlin’deki gerçek Gendarmenmarkt meydanı. Alman Katedrali ile Fransız Katedrali arasında konser salonu Konzerthaus Berlin yer alıyor. Burası popüler bir film çekim bölgesi. Ancak 2004 yılındaki bir çekim için alanın tamamen yeniden yapılandırılması gerekti: Çünkü Gendarmenmarkt’ın bir kopyasının Londra’daymış gibi görünmesi gerekti.

Berlin’i Londra’ya çevirmek

„80 Günde Devri Alem“ (Around The World in 80 Days) filminde Berlin’i Londra’ya çevirmek için 30 metreküp strafor, dokuz ton alçı ve çok sayıda kontrplak gerekti. Fransız Katedrali İngiltere Bankası, konser salonu ise Kraliyet Bilim Akademisi oldu. Big Ben, bilgisayar yardımıyla resme yerleştirildi. Sonuçta, orijinal Gendarmenmarkt’tan geriye pek eser kalmamıştı.

Berlin’deki Moskova

Berlin’deki Leipziger Caddesi, Sovyet çekiciliğine sahip. Dört şeritli, işlek ve soğuk bir atmosfe sahip cadde Moskova için sadece mükemmel bir film seti değil aynı zamanda Moskova’ya dönüşmek için de geniş bir alan sunuyor.

Berlin’i Moskova’ya dönüştürmek

2004’te Medusa Darbesi (The Bourne Supremacy) filminin bazı sahneleri Leipziger Caddesi ve civarında çekildi. Hızlı kovalamaca filmi, aslında Rusya’nın başkentinde geçiyor. Kiril alfabeli Rus Lada polis arabalarına rağmen Berlinliler buranın kendi kentleri olduğunu hemen fark ediyor. Filmde Matt Damon ve Franka Potente rol alıyor.

Berlin’deki Fransa

Clärchens Balo Salonu, Berlinli birçok nesili konuk etti. 100 yıllık dans lokali iki dünya savaşı atlattı ve epeyce film ekibini ağırladı. 2008’de bir Fransız restoranına dönüştürüldü.

Berlin’i Fransa’ya dönüştürmek

Clärchens Balo Salonu, Quentin Tarantino’nun „Soysuzlar Çetesi“ (Inglourous Basterds) filmi için bir Fransız kulisine çevrildi. Bir sorgu sahnesinde Brad Pitt ve Christoph Waltz bir Fransız barında oturuyorlar. Ama dikkatli bakınca Berlin’in efsanevi balo salonunun zemin katı hemen tanınıyor. Bu arada filmin birçok sahnesi de Berlin’de çekildi.

Berlin’deki Lüksemburg

Berlin’deki Sony Merkezi, cam cephesiyle mükemmel bir film kulisi sunuyor. 2009’da Potsdamer Platz’daki yapı kompleksi hilekar bir Lüksemburg Bankası’na dönüştürüldü.

Lüksemburg’a dönüşen Berlin

„The International“ adlı filmde Clive Owen bir Interpol ajanı olarak bankada, kara para aklama, terörizm ve silah kaçakçılığına ilişkin bir soruşturma yürütüyordu. Filmin ünlü Alman yönetmeni Tom Tykwer de aynı zamanda Berlin’de yaşıyor.

Berlin’deki Panem

1997’ye ait fotoğraftaki Berlin’in eski Tempelhof Havaalanı bir zamanlar dünyanın en büyük yapı kompleksiydi. Bugün film çekimi için Berlin’in en popüler mekanlarından birini oluşturuyor. Burası 2013’te kurgusal Panem ülkesinin totaliter dünyasına dönüştü.

Panem’e dönüşen Berlin

„Açlık Oyunları – Mockingjay Part 1“ adlı filmde Berlin Tempelhof Havaalanı Panem’in kasvetli fantastik dünyasına mükemmel bir set oluşturdu. Havaalanı filmde isyancı kampı „District 1“ olarak büyük hasar görüyordu.