Afganistan politikası nedeniyle uluslararası eleştirilerin odağındaki ABD Başkanı Joe Biden ABD’nin çekilme planını traji komik bir şekilde savundu. Biden, Taliban üzerinde „mütteffikler ile birlikte“ baskı oluşturulmasının planlandığını açıklarken 40 NATO ülkesiyle oluşturamadıkları baskıyı nasıl oluşturacakları merak konusu oldu.

Vedat Akbulut

Emperyalist ABD’nin Başkanı Joe Biden Washington’ın Afganistan’dan çekilme kararını savunurken insan aklıyla da adeta alay etti. Kabil’de son günlerde yaşananların „ABD’nin müttefikleri nezdinde güven kaybına neden olmadığını“ vurguladı.

Afganistan’daki tüm ABD vatandaşlarını „eve getirme“ sözü de veren Biden, bu sözün ABD misyonu kapsamında görev alan Afganlar için de geçerli olduğunun altını çizdi. Biden, süresi 31 Ağustos’ta dolan tahliye misyonunun uzatılıp uzatılmayacağı konusunda ise açıklama yapmadı.

Biden’dan komşu ülkelere destek sözü

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da yapılan basın toplantısında, Afganistan’dan kaçan pek çok insanın sığındığı komşu ülkelere insanı yardım yapılacağı sözü de verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, radikal İslamcılar yönetimindeki bir Afganistan’a verilecek yardımların da sıkı şartlara bağlanacağını söyledi ve kadınlar ve kız çocuklarının durumu gibi temel hakların gözönünde bulundurulacağını vurguladı. Biden’a göre kendi halkını karşısına almak Taliban’ın da işine gelmeyecek. ABD Başkanı Biden, meşruluk kazanmak için de radikal islamcıların zaten her yolu deneyeceğini, ülkeyi bir arada tutmak için de bir yöntem bulmaya çalışacağını ifade etti.

Afganistan’daki Alman ve Afgan personelinin tahliyesini güçlükle yapan ve bu nedenle yoğun eleştirilere maruz kalan Alman hükümeti de Taliban’dan kaçan sığınmacılar için 100 milyon euro acil yardım verileceğini duyurmuştu.

Taliban’dan kaçan Afganların çoğu komşu ülkeler Pakistan ve Özbekistan’a sığınmaya çalışıyor. Özbekistan’ın Taliban’dan kaçan 150 sığınmacıyı Taliban ile müzakere edip başlarına bir şey gelmeyeceğinin taahhüt edilmesi üzerine ülkesine geri göndermesi tepkilere neden olmuştu. Batılı ülkeler komşu ülkelere insanı yardım vererek bu tür olayların önüne geçilmesini hedefliyor.

ABD tahliyeler için ABD Taliban ile bağlantıda

ABD Başkanı Joe Biden, başkent Kabil’dentahliyeler için „Taliban ile irtibat içinde olunduğunu“, Taliban’ın tahliye işlemlerine müdahale etmesi halinde oradaki ABD askerlerinin „güçlü tepki“ vereceğini belirtti.

Yabancı güçlere çalışan Afgan halkı geçirilmiyor

Afganistan’dan son günlerde gelen haberlerde havalimanına gitmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarının kontrol noktalarından geçişine izin verildiği, ancak yabancı güçlere çalışan Afgan halkının geçirilmediği bildirilmişti. Taliban’ın çevrelediği Kabil havalimanı etrafı ve bazı bölümlerde de belirsizlik ve karmaşa yaşandığı aktarılıyor. Havalimanına gelişteki geçiş noktalarında yaşanan uzun kuyruklar nedeniyle bazı ABD vatandaşlarının helikopterlerle alındığı ve doğrudan havalimanından tahliye edileceği noktaya getirildiği bildiriliyor.

Almanya da havalimanındaki belirsiz ve tehlikeli durum nedeniyle Afganistan’a normalde rehine kurtarma alanında görev yapan uzman özel komando birlikleri ile askeri helikopterler göndermişti.

Afganistan’dan çıkarılan bazı ABD vatandaşlarının Almanya’daki ABD Ramstein Askeri Üssü’ne getirildiği, tahliyelerin bir kısmının Almanya’daki bu askeri üs üzerinden yapılacağı açıklandı.