Emperyalist savaşın mahsum kurbanları: Çocuklar

Son 10 yıl boyunca, yaklaşık 10 milyon çocuğun savaşlarda öldüğü ve yaklaşık 300 000 çocuğun 30’dan fazla çatışma bölgesinde savaşmakta olduğu tahmin edilmektedir.

Silahlı çatışmalar sonucu ortaya çıkan durumlar savunmasız ve incinebilir olmaları nedeniyle öncelikle çocukları etkilemekte ve bunu pek çok değişik şekilde yapmaktadır.

Hüküm süren kaos nedeniyle çocuklar çoğunlukla yalnız kalmakta, bir kısmı çocuk askerler haline gelirken, diğerleri ise çeşitli şekillerde sömürülmekte ve istismar edilmektedir.

Bu çocukların temel hakları insanlık dışı, zalim davalar uğruna utanmazca yok sayılmaktadır. Ölen çoğunluğun yanı sıra, pek çok çocuk da derin sarsıntıya uğramakta, yaralanmakta, sakat kalmaktadır.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi savaş bölgelerinden kaçmayı başararak Avrupa’ya ulaştıktan sonra açıklanamayan bir şekilde ortadan kaybolan binlerce çocuğun dıramı karşımızda dururken bizde soruyoruz

Nerede o mahsum çocuklar ?

Bunlar para değil, cüzdan değil, herhangi bir eşya değil… On’lar insan… Tüm Avrupa Devletleri kayıp çıcuklardan sorumlu tutulmalıdır. Organ mafyası, fuuş mafyası, uyuşturucu mafyası, dileci mafyası gibi uzayıp giden tehlikeler söz konusu iken bu çocukların ortadan yok olmları akıl dışıdır. Bu gerçekliğe dikkay çeken Alman Çocuklara Yardım Örgütü, ülkedeki kayıp mülteci çocuk ve gençlerin durumuna ifade etti. Resmi kurum ve kuruluşların işbirliğinin yoğunlaştırılmasını talep etti.


14 – 17 yaş arası 6 bin 500 çocuk aranıyor

Alman Çocuklara Yardım Örgütü, ülkedeki kayıp mülteci çocukların sayısında azalma kaydedilmesinin tehlikenin geçtiği anlamına gelmediği uyarısı yaptı. Örgüttten yapılan açıklamada 14-17 yaş arasındaki yaklaşık 6 bin 500 kadar mülteci genç ve çocuğun halen aranmakta olduğuna dikkat çekilerek, özellikle 13 yaş altındaki 945 çocuğun kayıp olması „alarm verici“ diye nitelendi.

Sadece tahmin ediyorlar !!!
Federal Emniyet Teşkilatı, kayıp vakaların çoğunluğunu bildirimde bulunmadan ikamet değiştirme gibi masum olayların oluşturduğunu tahmin ediyor.

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi, Polis Bilgi Sistemi’ne (INPOL) dayandırdığı haberinde, 1 Temmuz itibariyle kayıp çocuk ve gençlerin sayısının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 27 oranında azaldığını bildirmişti.


Federal Emniyet Teşkilatı ise internetten yaptığı açıklamada refakatçisiz ve reşit olmayan kayıp mültecilerin gerçek sayısı konusunda kesin bir bilgi vermenin çok mümkün olmadığına işaret ederek, reşit olmayan çok sayıda mültecinin 2015’te geçici olarak Alman kentlerinde kaldıklarını ve akrabalarının yanına gitmek üzere kaldıkları mülteci kamplarından haber vermeden ayrıldıklarını belirtti.
Açıklamada, bu durumdaki pekçok çocuk ve gencin farklı ad altında kayıtlarda yeniden ortaya çıktığına, bazılarının birden fazla kez kayıtlara geçtiğine, kimlikleri olmayanların adlarının kayıt merkezlerinde farklı yazılmış olduğunun saptandığına dikkat çekildi.

„Suç şebekelerinin eline düşebilirler“

Alman Çocuk Yardım Örgütü, kayıp mülteci genç ve çocukların aranmasına yoğun bir biçimde devam edilmesi gerektiğini belirterek, bunların şuç şebekelerinin eline düşmesi tehlikesinin büyük olduğuna dikkat çekti.


Örgüt, arama çalışmaları için bir yanda polis ve federal makamların diğer yanda Alman Kızıl Haçı ve gençlere yardım örgütlerinin daha iyi bir işbirliği içinde olmasını talep ederek, genç mültecilerin Avrupa’da bir sınırdan diğerine geçerken kişisel verilerinin daha iyi kayıt altına alınmasını da istedi.

Alman Çocuk Yardım Örgütü, şimdiye kadar çocukların neden kayıp olduğu ve hangi durumda oldukları konusunda çok şey bilinmediğini, ancak ve ancak kaybolmaların gerçek nedeninin bulunmasıyla ön tedbir çalışmalarına hız verilebileceğini belirtti.