Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) BioNTech-Pfızer koronavirüs aşısına tam onay verdiğini duyurdu. FDA kararın pandemi ile mücadelede bir „dönüm noktası“ olarak açıkladı.

Ümit Kalın

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile ABD’li ortağı Pfızer Çovid-19 aşısının 16 yaş ve üzerine uygulanmak üzere tam onayı için Mayıs ayında FDA’ya başvuruda bulunmuştu. FDA daha önce asıya „acil kullanım onayı“ vermişti.

FDA’dan yapılan açıklamada kararın pandemi ile mücadelede bir „dönüm noktası“ öldüğü ifade edildi. Aşının 12 yaş ve üzerine uygulanabilmesi için verilen acil kullanım onayının ise yürürlükte kalmaya devam edeceği bildirildi.

On kat daha fazla veriyi incelemeye tabi tuttulduğu belirtildi.

BioNTech-Pfızer aşısı ABD’de Aralık ayından bu yana uygulanıyor. FDA’nın asıya tam onay verebilmek için acil kullanım onayı için sunulandan on kat daha fazla veriyi incelemeye tabi tuttuğu belirtiliyor.

Tam onay asıya olan güveni artıracak mı?

Uzmanlara göre, asıya tam onay verilmesi kamu yönetimi, üniversiteler, sağlık kuruluşları gibi alanlarda görev yapanlar için asi olmak yükümlülüğünü de beraberinde getirebilir. Ayrıca uzmanlar, aşının tam onay almış olmasının kamuoyunda asıya duyulan güveni artırabileceği tahmininde bulunuyor.

Moderna ve Johnson&Johnson tam onayı bekliyor

ABD’de BioNTech-Pfızer aşısının yanı sıra Moderna ve Johnson&Johnson asıları da acil kullanım onayı almıştı. Moderna da haziran ayı başında FDA’ya tam onay için başvuruda bulunmuş ancak henüz gerekli belgeleri iletmemişti. Johnson&Johnson’un ise bu sene içinde tam onay başvurusunda bulunması bekleniyor.