Büyükada’daki toplantı sırasında gözaltına alınan 11 insan hakları savunucusu hakkında iddianame hazırlandı. 8’i tutuklu 11 insan hakları savunucusu hakkında 15’er yıla kadar hapis cezası istendi.

Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner ile İsveç vatandaşı Ali Gharavi’nin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 11 kişi hakkında „Silahlı terör örgütüne yardım etme“ ve „Silahlı terör örgütüne üye olma“ suçlarından 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Dava dikkatle izleniyor

Yapılan polis baskınında Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, İnsan Hakları Gündemi Derneği üyeleri Veli Acu ve Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran ve eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli’nin yanı sıra Alman Peter Steudtner ve İsveçli Ali Gharavi isimli iki yabancı eğitmen de gözaltına alınmıştı.


‘’15 temmuz’un devamı niteliğinde’’

T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 8 Temmuz’da Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 zirvesinde yaptığı açıklamada, Büyükada’da gözaltına alınan aktivistlerle ilgili „Onlar adeta 15 Temmuz’un devamı niteliğinde bir toplantı için bir araya gelmişlerdir. Gelen istihbarat üzerine gözaltına alınmıştır“ ifadesini kullanmıştı.

Özdemir Alman vatandaşlarının serbest bırakılmasını istedi

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, “siyasi sebeplerden ötürü Türkiye’deki hapishanelerde tutulan Alman vatandaşlarının serbest bırakılmasını” istedi. Özdemir, Funke medya grubunun gazetelerine verdiği demeçte, “Bu, Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için bir önkoşul” şeklinde konuştu.

Cem Özdemir

“Bu sorun temizlenirse“

Tutuklu 11 Alman vatandaşına atıfta bulunarak, “dost ülkeler arasında böyle bir uygulamanın olamayacağını” söyleyen Özdemir, “Bu sorun çözülürse, diğer konular hakkında da konuşulabilir” dedi.