Almanya’nın en büyük eyaleti NRW’deki yerel seçimleri iktidar partisi CDU kazandı. Sosyal demokratlar ciddi oy kaybederken, Yeşiller oyunu en çok artıran parti oldu. Köln, Düsseldorf ve Dortmund’un belediye başkan seçimleri ise ikinci tura kaldı.

Şevket Dalboy

Almanya’nın nüfus bakımından en büyük eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’da (NRW) Pazar günü yapılan yerel seçimlerde en fazla oyu iktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) aldı.

18 milyon nüfuslu eyalette 16 yaşından büyük 14 milyon seçmen.

18 milyon nüfuslu eyalette 16 yaşından büyük yaklaşık 14 milyon seçmen belediye meclisi ve ilçe konseyi üyeleri ile belediye başkanlarını belirlemek için sandığa çağrıldı. Yaklaşık 5 milyon göçmenin yaşadığı eyalette belediyelere bağlı göç ve uyum meclisleri seçimleri de yapıldı.

Köln’de bağımsız başkan ikinci kez seçildi

Eyalet başkenti Düsseldorf’da CDU’nun adayı Stephan Keller belediye başkanlığına seçilirken, yaklaşık bir milyon nüfuslu Köln’de CDU ve Yeşiller’in desteklediği bağımsız Henriette Reker ikinci kez seçildi.

Eyalet İçişleri Bakanlığı’nın Pazartesi sabah açıkladığı geçici seçim sonuçlara göre CDU eyalet çapında oyların yüzde 34,3’ünü aldı. 2014 yerel seçimlerinde CDU yüzde 3,2 oranında fazla oy almıştı.

SPD oy kaybetmeye devam etti

Sosyal Demokratlar Partisi (SPD)’nin NRW’deki oy kaybı ise dünkü seçimlerde de devam etti. 2014’teki yerel seçimlerden yüzde 8 daha az oy alan SPD’nin oy oranı ancak yüzde 23,7’yi buldu. Sosyal demokratların aksine Yeşiller Partisi ise yükselişini sürdürdü. Bir önceki seçime göre oyunu yüzde 8 artıran Yeşiller 19’u buldu.

Yeşiller oylarını artırdı

Seçimi ikinci sırada tamamlayan parti ise Yeşiller oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre Yeşiller eyalet genelinde yüzde 20 oranında oy aldı. Yeşiller oy oranını 6 yıl önceki seçimlere kıyasla yüzde 8,3 oranında arttırdı.

Irkçı AfD’de oylarını artırdı

Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 5,6, sağ-popülist parti Almanya için Alternnatif (AfD) ise yüzde 5 oy aldı. Aşırı sağcı söylemlerle öne çıkan AfD geçtiğimiz yerel seçimlerde oyların yüzde 2,5’ini almıştı.

CDU’nun başbakan adayı olması bekleniyor

Sırasıyla diğer partiler ise şu oy oranlarını elde etti: Aşırı sağcı Almanya İçin Alternaitf (AfD) yüzde 5,9, Hür Demokratlar Partisi (FDP) yüzde 4,3 ve Sol Parti ise yüzde 3,7. Dünkü seçimler eyaletin CDU’lu başbakanı Armin Laschet de hayati bir öneme sahipti. Çünkü önümüzdeki Aralık ayında kongreye gidecek CDU’nun başbakan adayı olması bekleniyor.