Kuraklığı ve açlığı beraberinde getiren çekirgeler, gittikleri yerlerde adeta silip süpürüyor. Şimdi de Pakistan ve Hindistan’dan sonra dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı olan Rusya da çekirge istilasına maruz kaldı.

Kaygı büyük, dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı olan Rusya çekirge istilasına maruz kaldı. Rusya Tarım Bakanlığı Kafkaslar’daki Stavropol ve Dağıstan ile Sibirya’nın güneyinde Altay Dağları’nın etrafındaki bölgenin çekirge istilasından özellikle etkilendiğini açıkladı.

33 bölgede kimyasal ilaç

Bakanlığın basına yaptığı açıklamada „Mahsul kayıplarını önlemek için zararlılarla mücadelede tüm tedbirlerin alınması önem arz etmektedir“ denildi. 33 bölgede kimyasal ilaç kullanımının da bu tedbirler arasında olduğu ve ilaçlamaya başlandığı belirtildi. Yaklaşık 2 bin 500 kilometrekarelik bir alanın çekirge istilasından etkilendiği tahmin ediliyor.

İstila Afrika’da başladı

Rus yetkililer çekirge istilasına bahar mevsiminin normalden daha sıcak geçmesinin neden olduğunu tahmin ediyor.

Sebze, baklagil, pamuk ve ağaçlara zarar veriyor

Dün de Hindistan’da son 27 yılın en şiddetli çekirge istilasının yaşandığı duyurulmuştu. Çekirgeler birçok eyalette sebze, baklagil, pamuk ve ağaçlara zarar vermişti. Yerel medya halkın müzik ya da kap kacakları birbirine vurarak ses yoluyla çekirgeleri bölgeden uzaklaştırmaya çalıştığını yazmıştı. Yetkili makamlar da İHA’lar ve otomobiller aracılığıyla tarım ilacı sıkarak çekirgeleri etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Hindistan Tarım Bakanlığı Sözcüsü 47 bin hektarlık alanın istiladan etkilendiğini açıklamıştı.

Sıkıntı büyük

Sıcaklıkların 50 derecenin üstüne çıktığı yaklaşık 1 milyar 300 milyon nüfuslu ülke aynı zamanda da koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye çalışıyor.

Pakistan’da en az 61 bölge çekirge istilaı altında. Ekonomisi tarıma bağlı olan ülkeler için bu tam bir felaket.

Soru şu, Çin, İran, Rusya gibi ülkelerde daha önce bu denli çekirge istilası görülmezken, istilanın nedeni ne olabilir? Aşırı sıcaklar mı tetikledi, yok sa biyolojik çalışmaların sonucu mu ?