Almanya’nın Schwetzingen kasabasında Oturum ve Sasyal hakların tehdit aracı olmasına son verilmesi için oturma eylemi başlatan Cemaat Ocak’a destek çığ gibi büyüyor.

Cemaat Ocak eyleme başlarken yaptığı açıklamada Alman makamlarının baskı aracı olarak kullandığı ‘’iş birliği’’ dayatmasını kabul etmediği için var olan oturum ve sosyal hakların elinden alınmak istendiğinin altını çizerek, Israrla işbirliği dayatmasının devam ettiğini söyledi. Cemaat Ocak açıklamasında şunları söyledi:

Bu yöntem sadece bana yönelik değil, özellikle son süreçte birçok insanımıza bu onursuzluk, oturum tehditiyle dayatılıyor. Tehditleri ve var olan haklarımın gaspedilmesine karşın, hafta için her gün saat 09:30 ile 12 :00 arası Schwetzingen Yabancılar Dairesi önünde (Hebelstraße 1, 68723 Schwetzingen) oturma eylemi gerçekleştireceğimi basına ve kamuoyuna duyuruyorum.
Bölge gazetesi olan Schwetzinger Zeitung´un yazarı Volker Widdrat ile kısa bir görüşme yapıldı, röportaj günü belirlendi. Eylem alanı önünde geçen araç sürücüleri yavaşlayarak, kah selamlayarak, kah dövizi okumaya çalışarak eyleme ilgi gösterdiler.
Cemaat Ocak Gazetemize yaptığı açıklama da gerçekleştirdiği eyleme çevreden gelen tepkileri şu şekilde anlattı:

Saat 09:30`da Yabancılar Polisi Dairesi önünde direniş alanıma gittigimde bir pedegog bekliyordu, üniversite tezini emperyalizim üzerine yaptığını, dünyayı halklara nasıl dar ettiğini hayretler içinde öğrendiğini, bunu insanlara anlatmak isteyenlerin hep varolduğunu, küçük gruplar ama emperyalist politikalarıda boşa çıkaran yine bu küçük grupların ısrarının olduğunu öğrendiğinde “Güç nedir?”i ve kimin gücünün gerçekten daha etkili olduğunu sorguladığını anlattı. Bu yanıyla direnişimi önemsediğini yine geleceğini söyledi.

Mannheim Halk Meclisi Girişimi destek için oradaydılar. Alman bir kadın geldi, biraz konuştuk, yanımdaki arkadaşımın benimle arada türkçe konuşmasından dolayı “Bir almanın yanında kendi dilinizi konuşmayın, konuşamazsınız” dedi. Arkadaş bu düşünme biçiminin ırkçı olduğunu söylemesi üzerine , öfkelenerek uzaklaştı. Hepimizin günlük yaşamda sıkça bir şekilde karşılaştığı ırkçılığın özetiydi. “Birşey doğruysa onu bir Alman bilir, Alman devleti hata yapmaz!

Hafta içi hergün 09:30 ile 12:00 arası Hebelstr.1 Schwetzingen´de direniş alanımda olacağım, desteklerinizi bekliyorum.

Oturum ve sosyal haklarımı geri istiyorum!
Oturum ve sosyal haklarımız tehdit aracı olarak kullanılmasına son verilsin!
04.05.2017`de gerçekleşen görüşmenin kayıtlarının açıklanmasını istiyorum!