CDU milletvekili Amthor’un, ABD’li bir şirket için yürüttüğü lobi faaliyetinin ortaya çıkması politikacıların bağımsızlığı tartışmasını yeniden alevlendirdi. Yasal bir lobi kayıt sistemi talep ediliyor.

Almanya’da Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Federal Meclis milletvekili Philipp Amthor’un ABD’li Augustus Intelligence şirketi için lobi faaliyeti yürüttüğünün ortaya çıkmasıyla başlayan tartışmalar büyüyor.

Hata yaptığını açıkladı ama!

27 yaşındaki politikacı, şirket ile federal hükümet arasında bağlantı kurma çalışmalarının ve yaptığı pahalı seyahatlerin medyada yer alması üzerine başta sustu, akabinde hata yaptığını açıklayarak şirket için yürüttüğü faaliyetlere son verdiğini duyurdu.

Başbakan adayı olma şansını da yitirmiş oldu.

Muhafazakar ve hitabet yeteneği güçlü olarak tanınan ve CDU’nun genç yıldızlarından sayılan Amthor, artan baskı üzerine önce mecliste üyesi olduğu araştırma komisyonunundan, daha sonra tek aday isim olduğu Mecklenburg-Vorpommern eyalet teşkilatı başkanlığı yarışından çekildi. Böylece seneye yapılacak eyalet parlamentosu seçimlerinde partisi CDU adına başbakan adayı olma şansını da yitirmiş oldu.

Amthor, kendisine yönelik eleştirileri anlayışla karşıladığını ve olayın kendisine ders olduğunu açıklayıp, „satılık değilim“ diye vurguladıysa da tartışmalar dinmiyor. Konu kapanmadığı gibi, aksine Almanya’da siyasilerin bağımsızlığı tartışmalarını tetikledi. Şimdiyse federal bir lobi kayıt sistemi oluşturulması gündemde.

Soruşturma başlatıldı

Rüşvet konusunda suç duyurusunda bulunulması üzerine Berlin Savcılığı’nın Philipp Amthor’un Augustus Intelligence hakkındaki faaliyetleriyle ilgili ön soruşturma başlattığı bildirildi.