Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Baden Württemberg Birliği’ne bağlı CHP Esslingen Çalışma Grubu kuruluşunun birinci yılını kültür ve sanat dolu bir programla kutluyor.

CHP’NİN BADEN WÜRTTEMBERG’DE 15 TEMSİLCİLİĞİ VAR

Chp Baden Württemberg Birlik Başkanı Mehmet Yıldırım gazetemize yaptığı açıklamada yaklaşık bin 300 üyesi bulunan Birliğin Almanya’nın en büyük CHP örgütlenmelerinin başında geldiğine işaret ederek şunları söyledi: “Bölgedeki çalışma gruplarımızın ve temsilciklerinin her geçen gün sayısının artması bizi daha da güçlü kılıyor. Sosyal demokrat, laik, aydınlıkçı, ilerici ve insan hakları sevdalısı insanlarımızın geniş desteğini alan CHP Almanya örgütlenmeleri bünyesinde CHP Baden Württemberg Birliği sosyal demokrat çizgi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüklerine yönelik ağır saldırılar, muhalif medyaya darbe, KHK’nın dev ihraçları, hayır kampanyaları, mühürsüz referandum, Adalet Yürüyüşü gibi Türkiye’deki sıcak gelişmelere Almanya’daki eylemleri ile karşılık veren CHP Baden Württemberg Birliği mitingler, protestolar, yürüyüşler, ışık zincirleri gibi gösterilerle binleri de harekete geçiren güç olmayı başarmıştır.

Öte yandan Baden Württemberg Eyaleti’ndeki birçok kentte CHP milletvekillerinin de katılımıyla sayısız bilgilendirme toplantısı ve konferans düzenleyen CHP Baden Württemberg Birliği, üyelerini düzenli olarak CHP Parti İçi Eğitim programlarına yönlendirmektedir.
Almanya’daki sosyal demokrasinin evrensel değerlerine bağlı siyasi partilerle de işbirliği içinde olan CHP Baden Württemberg Birliği Almanya’da ırkçılıkla, İslamofobiyle, kadına şiddetle mücadele, eğitimde eşitlik, göçmen kadınlara eşit ücret ve haklar gibi konularda da parti çalışmalarını sürdürüyor. Mannheim’da merkez bürosu bulunan CHP Baden Württemberg Birliği’nin eyalet genelinde temsilcilik sayısı ise 15’e ulaşmıştır. Chp Esslingen’in de en kısa zamanda gereken üye sayısına ulaşarak temsilcilik statüsüne hızla kavuşacağına inanıyoruz. Kuruluşunun birinci yılını ‘Kahvaltıda Sanat’ sloganı ile birleştirici çağrıda bulunan Chp Esslingen’in kutlamalarına bütün vatandaşlarımız davetlidir.“

Chp Baden Württemberg Başkan Yardımcısı Şirin Üstün

KÜLTÜR SANAT AĞIRLIKLI KUTLAMA PROGRAMI

Chp Baden Württemberg Başkan Yardımcısı Şirin Üstün ise, Chp Esslingen’in Türkiye’deki Anayasa Referandumu’ndan kısa bir süre önce kurulan ve CHP BW Birliği organizasyonları çerçevesinde referandumda hayır eylemleri ve ardından Adalet gösterileri içerisinde aktif yer aldığına işaret ederek “Ancak sadece Türkiye’deki siyasete değil, bölgedeki sorunlarda da ortak hareket etmek üzere Türk sivil toplum örgütleri ve Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile sıkı işbirliği içinde olmak üzere çalışmalarını sürdüren Chp Esslingen Çalışma Grubu Almanya’daki Türk toplumunun uyumu, Türk dili ve kültürünün yaşatılması, İslamofobi ve ırkçılıkla mücadele gibi Birliğimizin de hassasiyetle üzerinde durduğu konularda faaliyetlerini devam ettiriyor“ dedi. Kültür ve sanatın toplumlar arası ve kültürlerarası kaynaşmada önemli rol oynadığına işaret eden Üstün “Bu nedenle kuruluş yıl dönümünü kültür ve sanat ağırlıklı gerçekleştiren Chp Esslingen Çalışma Grubu’nun kucaklayıcı ve birleştirici bir anlayış ile düzenlediği etkinliğine bütün vatandaşlarımız davetlidir“ diye konuştu.

ULÜM TİYATROSU’NDAN ÖZEL SEÇKİ

Esslingen’deki Salemer Pfleghof salonlarında 28 Ocak 2018 Pazar günü 10-14 saatleri arasında gerçekleşecek “Kahvaltıda Sanat“ sloganı altındaki program çerçevesinde Almanya’nın önde gelen Türk tiyatro topluluğu Ulüm “Eyvah Türkler Entegre Oluyor!“ adlı Almanca oyundan kesitlerin aktarıldığı özel seçki ile seyirci karşısına geçecek.

SPD’nin eskı Baden Württemberg Ekonomi Bakanı Nils Schmid

SPD MİLLETVEKİLİ NİLS SCHMİD DE KATILACAK

Buluşmada SPD Federal Meclis Milletvekili Dr. Nils Schmid, Chp Baden Württemberg Birlik Başkan Yardımcısı Şirin Üstün gündemle ilgili konuşma yapacak.
Türk – Alman ilişkileriyle ilgili Unser Wildes Blut adlı kitabı kaleme alan yazarlar Nur Öneren ve Wolfgang Schellbaecher’in mini söyleşisinin yer alacağı programda ressam İclal Tuchel’in öğrencilerinin karma sergisi de misafirleri ilgisine sunulacak.


Derya Bektaş & Etno Stuttgart grubu da kahvaltılı sohbette müzik dinletisi sunacak.
Zengin kahvaltı büfesi nin yer aldığı ve sınırsız çayın da ikram edileceği Chp Esslingen buluşması hakkında ayrıntılı bilgi +49 172 894 1881 ve +49 179 17 48 136 numaralı telefonlardan alınabilir.