Yarın yani 25 Ağustos’ta ise 700’üncü hafta doldurulmuş olacak. Bunun öncesinde Twitter’dan ‚#BeniBulAnne‘ etiketiyle 700’üncü hafta için eyleme çağrı yapıldı.

Cumartesi Anneleri/İnsanları 25 Ağustos’ta Galatasaray Meydanı’nda 700. kez toplanacak. Hayrettin Eren’in annesi Elmas Eren, Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe, Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak, Mehmet Şirin Maltu’nun annesi Sabriye Maltu 25 Ağustos’ta

Arşiv Foto

Galatasaray’daki 700. Haftaya katılmaya çağırıyor.

Cumartesi Anneleri 1995′ ten bu yana her Cumartesi günü Galatasaray Meydanında oturma eylemleri düzenleyerek, gözaltında kaybolan yakınlarını ve faili meçhul cinayetlere kurban giden insanların akıbetini sormak için toplanıyor.

700. hafta için hazırlanan videoda Hayrettin Eren’in annesi Elmas Eren, Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe, Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak, Mehmet Şirin Maltu’nun annesi Sabriye Maltu 700. haftada birlikte olmaya çağrı yaptı.

Cumartesi Anneleri’nin hazırladığı videoda dört kadın çocuklarının kaybedilişini, çocuklarını bulmak için sürdürdükleri mücadeleyi, Galatasaray meydanında yaşadıklarını anlatıyor.
Sabriye Maltu, “Sadece kayıplarımız hakkında haber istiyoruz. Ölmüşlerse kemiklerini istiyoruz. Hepsi bu” diyor.

Elmas Eren, “700. haftada insanları davet ediyorum. Paylaşalım biz bu derdi diye toplanıyorlarsa çok memnun oluruz” diye konuşuyor.

Yılları ardı ardına sıralayan Emine Ocak, “Biz beraber gittik Galatasaray’a hepsini çağırıyoruz” cümlesini kuruyor.

Elmas Eren’in “Kolay değil 80’den beri herkesin derdi benim derdim, ben de sizin derdinize ortağım” sözleriyle sonlanan videoda 700. haftanın afişlerinde, “Kaybolmadı inancım” ifadesi yer alıyor.

700’üncü hafta dolayısıyla ayrıca Galatasaray Meydanı’nda, 3 dakikalık sinevizyon gösterimi de yapılacak.

TÜRKİYE’NİN EN UZUN PROTESTO VE ARAYIŞI !

27 Mayıs 1995 Cumartesi günü saat 12.00’de kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları “Gözaltındaki kayıplar son bulsun, kayıpların akıbeti açıklansın, sorumlular bulunsun ve yargılansın” talebiyle Galatasaray’da ilk kez oturma eylemi yaptı.

21. yılına giren Cumartesi oturma eylemi, Emine Ocak’ın oğlu Hasan Ocak’ın 21 Mart 1995’te gözaltına alınması ve 58 gün sonra işkenceyle öldürülmüş bedeninin Kimsesizler Mezarlığı’nda bulunmasıyla başlamıştı.

1995-1999 yıllarında her Cumartesi saat 12:00’de “Kayıplar son bulsun, kayıpların akıbeti açıklansın, kaybedenler bulunsun ve yargılansın” talebiyle Galatasaray lisesi önünde oturdular.

Galatasaray oturmalarının 170. haftasında, 15 Ağustos 1998’de başlayan polisin saldırısı, yedi ay sürdü . Her Cumartesi, yani tam 31 kez, gözaltı oldu.Cumartesi Anneleri/İnsanları 13 Mart 1999’da polisin saldırıları nedeniyle belirsiz bir süre Galatasaray oturmalarına ara verdiklerini açıkladılar.

10 yıllık aradan sonra 31 Ocak 2009’da Cumartesi oturma eylemleri yeniden başladı. Ve her cumartesi Galatasaray Meydanı’nda saat 12.00’de yapılmaya devam ediyor.