Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier koronavirüsle mücadele konusunda çeşitli mesajlar verdi. Steinmeier „korona yorgunluğunun“ sorumsuzluğa dönüşmemesi gerektiği konusunun ise altını çizdi.

Şevket Dalboy

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier cumartesi günü Alman Yazı İşleri Ağı’na (RND) verdiği demeçte “aşı araştırmalarıyla“ ilgili umut veren haberleri gayet cesaretlendirici buluyorum“ ifade etti.

“Tunelin sonunda ışık var ancak“

Cumhurbaşkanı Steinmeier „Tünelin sonunda ışık var ancak oraya varma mesafemiz ne kadar bilmiyoruz“ dedi.

“Çaba ve disiplini elden bırakmamalıyız“

Bu nedenle çaba ve disiplini elden bırakmamak gerektiğine dikkat çeken Steinmeier „Koronavirüsün yarattığı olağanüstü halin üstesinden geldik, şimdi koronanın normal halinde başarısız olmayacağız“ diye konuştu.

“Dikkatli davranılmalı“

İnsanların üzerindeki yükün yadsınamayacağını belirten Cumhurbaşkanı, endişelerin artmasını da anladığını kaydederek, „Ancak yeni enfeksiyon rakamlarının düşmesi ve bu nedenle alınan önlemlerin gevşetilme ihtimali, dikkatli davranmaya devam etmek için inandırıcı argümanlar“ dedi.

Korona yorgunluğuna dikkat çekti

Cumhurbaşkanı Steinmeier „korona yorgunluğunun“ sorumsuzluğa dönüşmemesi gerektiği konusunda da uyardı. Steinmeier Almanya’da krizin en yoğun olduğu dönemdeki gibi kamu hayatına yönelik geniş çaplı kısıtlamalara ise ihtiyaç duyulacağını beklemediğini vurguladı.

„İkinci bir karantinanın ekonomi için aşırı yıkıcı olacak“

Almanya Cumhurbaşkanı, herkesin „ikinci bir karantinanın ekonomi için aşırı yıkıcı olacağının bilincinde“ olduğunun altını çizdi. Ayrıca böyle bir durumu vatandaşların, dört beş ay öncesindeki gibi anlayışla karşılayacağını  beklemenin de mümkün olmadığını ifade etti. Steinmeier, bu nedenle eyalet ve federal düzeyde bu tip bir senaryonun engellenmesi yönünde politikalar üretildiğini vurguladı..