Dağlık Karabağ’da gece yarısı yürürlüğe giren „insani amaçlı ateşkese“ rağmen, Azerbaycan ve Ermenistan’dan ateşkese uyulmadığına dair açıklamalar yaptı.

Şevket Dalboy

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Ermenistan’ı ateşkesi ihlal etmekle suçladı. Bakanlığın açıklamasında, Cebrail kenti ile daha önce Azerbaycan’ın kontrolü altına aldığı köylere Ermeniler tarafından saldırılar düzenlendiği belirtilerek, bunun üzerine Azerbaycan’ın „misilleme önlemlerine başvurduğu“ kaydedildi.

Ermenistan’ın bir savaş uçağı daha düşürüldü

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, saldırı girişiminde bulunan Ermenistan ordusuna ait Su-25 savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı. Azerbaycan dün de Ermenistan ordusuna ait bir Su-25 savaş uçağını düşürmüştü. Ermenistan’ın S-300 hava savunma sistemini de vurdu. Ermenistan, dün gece Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerini vurmuş, 13 kişiyi katletmişti. Aliyev, saldırının hesabını soracaklarını ulusa sesleniş konuşmasında belirtmişti. Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycanlı mevkidaşını aradı, düşürülen iki Su-25 Ermeni uçağı için orduyu kutladı.

2 günde 2 uçak vuruldu

Açıklamada, uçağın Azerbaycan hava savunma güçlerince imha edildiği belirtildi.

Azerbaycan ordusu dün de aynı yönde Ermenistan ordusuna ait bir Su-25 savaş uçağını düşürmüştü.

Bu çatışmalar öncesinde her iki ülkenin de dışişleri bakanlıkları Cumartesi gece yarısından itibaren „insani amaçlı ateşkesin“ yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. Her iki ülke de ateş kese uyulmadığı yönünde beyanatlar verdi.

13 kişinin yaşamını yitirdi. 50’den fazla kişi yaralandı

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya’nın arabuluculuğu ile geçen hafta ateşkes sağlanmış, ancak her iki taraf da ateşkesi defalarca ihlal etmişti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, Ermenistan’ın cumartesi günü Gence kentine düzenlediği saldırıda en az 13 kişinin yaşamını yitirdi. 50’den fazla kişi de yaralandı. Ermenistan da Azerbaycan’ı saldırıları sürdürmekle suçladı.