Danıştay, Ayasofya’ya müze statüsü verilmesini öngören 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararın ardından ibadete açılmak üzere Ayasofya’nın Diyanet’e devredilmesine yönelik kararı imzaladı.

Ayasofya’nın cami olmasının önünü açan Danıştay kararı ve Erdoğan’ın imzası dünyanın gündemine bomba gibi düştü. Başta uluslararası ajanslar olmak üzere dış basın kararı ’son dakika‘ gelişmesi olarak duyurdu.

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararı uluslararası tepkilere neden oldu. UNESCO karardan „derin üzüntü“ duyduğunu açıklarken Atina’da kararı „medeni dünyaya karşı bir provokasyon“ olarak niteledi.

Reuters haber ajansı acil koduyla geçtiği haberde kararın uluslararası uyarılara karşı alındığını idda etti

İngiliz yayın kuruluşu BBC internet sitesi üzerinden ‘son dakika’ verdiği haberde, “Türk mahkemesi, 6’ncı yüzyılda inşa edilen Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüştürülmesinin yolunu açtı” ifadesini kullandı.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi de “mimari bir mücevher” olarak tanımladığı Ayasofya’nın mahkeme kararıyla müzeden camiye dönüştürülebileceğini yazdı. Bu yaının hemen ardından Ayasofya Camii olarak ibadete açıldı.

NYT değişimin uzun süredir Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından istendiğine vurgu yaptı.

Associated Press (AP) haber ajansı, Yüksek Mahkeme’nin 6. yüzyılda inşa edilen Ayasofya’nın müzeden yeniden camiye çevrilmesinin önünü açtığını bildiriyor.

Rus ortadoks Kilisesi’nden ilk tepki

Karara ilk tepki, Rus Ortodoks Kilisesi’nden geldi. Karardan üzüntü duyduğunu belirten kilise, daha büyük ayrışmalara yol açabileceğini savundu.

Vakf edenin iradesi dikkate alındı

Danıştay 10’uncu Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Danıştay’ın karar gerekçesinde Ayasofya’nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu ve bunun değiştirilemeyeceği belirtildi.

„Ayasofya’nın, statüsü muhafaza edilerek hukuk düzenimizle güvence altına alınan, özel hukuk tüzel kişiliğini haiz mazbut vakıf niteliğindeki Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı’nın mülkiyetinde olduğu“ belirtilen kararda „Ayasofya’nın, vakfedenin iradesi gereği sürekli şekilde cami olarak kullanılması için toplumun hizmetine sunulduğu“ ifade edildi.

Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle dava, Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği tarafından açılmıştı.

Davayı duruşmalı inceleyen Danıştay 10. Dairesi, 2 Temmuz’daki duruşmada tarafları dinledi. Duruşmanın ardından dosyayı inceleyen Daire, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. 

Haftaya Cumaya kadar ibadete açılacak

TBMM Başkanı Şentop, „Kararla birlikte tarihi bir gün. Camiyi müzeye çeviren karar yeniden eski haline camiye döndü. Ayasofya’nın ibadete açılması tarihi karar“ dedi. Şentop, „Ayasofya önümüzdeki hafta cumaya kadar ibadete açılacak“ dedi.