Gazetemiz Welt Heimat’ın ocak sayısında gündeme getirdiğimiz ve manşet yaptığımız enerziye zam, bugün gündemdeki yerini yakıcı birşekilde kendini hissettiriyor.

Birtaraftan fırsatçılar, diğer taraftan ekonomik çıkmaz ve savaş, halkın gündemine doğrudan doğruya girecektir. Savaşın faturasını kesinlikle halk ödeyecek. Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle Avrupa’da doğal gazın megavatsaat fiyatı bugün yaklaşık yüzde 60 artarak 345 euro!

Avrupa’da Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sonrası tırmanışa geçen doğal gaz fiyatlarındaki artış cep yakacak şekilde. Avrupa’da en fazla derinliğe sahip olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören kontratların fiyatı 345 euroya kadar yükseldi.

Rusya-Ukrayna savaşı, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların etkisi ve doğal gazda tedarik endişeleri nedeniyle yükselen doğal gazın megavatsaat fiyatı geçen hafta 200 euroya çıkmıştı. Bu kadar artışın altından vatandaş nasıl kalkacak?

20 AB ülkesi Rusya’dan doğal gaz alıyor

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, mevcut durumda doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ini Rusya’dan karşılıyor. AB Konseyi’nin verilerine göre, 20 AB ülkesi Rusya’dan doğal gaz ithalatına bağımlı durumda.

Petrol fiyatları da zirvede

Rus petrolüne ambargo uygulanması planının gündeme gelmesiyle petrol fiyatları da 2008’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 18’lik artışla 139,13 dolara ulaştı. Fiyatlardaki artış Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Avrupalı müttefikleriyle Rusya’dan petrol ithalatını durdurmayı görüştüklerini açıklamasının ardından geldi. Japon haber ajansı Kyödo da, Japonya’nın da Rusya’dan petrol ithalatını durdurmayı gündeme aldığını bildirdi.

Ukrayna savaşı enerji piyasalarında rahatsızlığı konuşulurken, aylar öncede zamların kademeli olarak geldiğini unutmuş gözüküyoruz. Enerji politikalarında yeni yönelimlere ilişkin tartışmalara neden olsada, GAZ stokçularının canına minnet! . AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçen hafta yaptığı açıklamada AB’nin doğal gaz, petrol ve kömür tedariki konusunda Rusya’dan bağımsızlaşması gerektiğini söylemişti. Von der Leyen, bunun için arzın çeşitlendirilmesi, enerji verimliliğinin artırılması ve yenilenebilir enerjilere yatırımların artırılması gerektiğini ifade etmişti. Tabii bu söylemler teoruk söylemlerdir. Avrupa’lı siyasetçilerde bunu çok iyi yapıyorlar. Suan olmasa bile önümüzdeki aylarda aşırı zam halkın kesesini kesinlikle yakacaktır.