Doğu Kudüs’te Siyonist İsrail Filistinlilerin evlerinden tahliye planları nedeniyle başlayan gerginlik Pazartesi sabahı da devam etti. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi acil olarak toplanıyor. İki yüzlü ABD ise „endişesini“ dile getirdi.

Ümit Kalın

Siyonist İsrail güvenlik güçleri ile Filistinliler arasında Doğu Kudüs’te pazartesi sabahı çıkan olaylarda yüzlerce kişi yaralandı, onlarca kişi gözaltına alındı.

215 kişi yaralandı

Filistin Kızılay örgütünden yapılan açıklamada, 215 kişinin yaralandığı, dördünün durumunun ağır olduğu belirtildi. Hastanelerde tedavi altına alınan yaralı sayısının da 150’den fazla olduğu kaydedildi.

Ses bombaları ve siren sesleri hakim!

AFP muhabiri, Mescid-i Aksa yakınlarında toplanan yüzlerce kişinin güvenlik güçlerine taş gibi cisimler attığını, güvenlik güçlerinin ise Filistinlilere ses bombası, plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdiğini bildirdi. Kentin diğer bölgelerinden de ses bombaları ve can kurtaranların sirenlerinin duyulduğu aktarıldı.

Siyonist İsrail güvenlik güçleri ile Filistinli gruplar arasındaki olaylar, bugün öğleden sonra planlanan Kudüs Günü yürüyüşü öncesinde çıktı.

Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah bölgesindeki 30 Filistinli ailenin evlerinin tahliye edilerek, Yahudi yerleşimcilerin bu evlerle yerleştirilmeleri planları gösterilerin başlamasına neden olmuştu.

Hafta sonunda gerginlik arttı

İsrailli güvenlik güçleri ile Filistinliler arasında Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa çevresinde Cuma akşamı başlayan gerginlik Pazar gecesi de devam etti.

Devlet değil Arazi mafyası!

Pazar gecesi çıkan olaylarda Filistinli göstericilerin polise taş ve şişe attığı ve polisin de ses bombası ve toplumsal olaylara müdahale aracı (Toma) ile müdahale ettiği belirtildi. Filistinli doktorların verdiği bilgilere göre en az 14 gösterici yaralandı.

Cuna gününden beri 300 kişi yaralandı

Cuma gününden bu yana devam eden gösterilerde çıkan olaylarda 300’den fazla kişi yaralandı. İsrail Yusek Mahkemesi’nin Şeyh Cerrah mahallesindeki tahliyelerle ilgili Pazartesi günü karar vermesi bekleniyordu. Ancak çıkan olayların ardından mahkeme kararı ertelediğini duyurmuştu.

İki yüzlü ABD endişesini dile getirdi

ABD Doğu Kudüs’te çıkan olaylarla ilgili „çok endişeli“ öldüğünü açıkladı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan İsrailli mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD’nin endişelerini aktardı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, Sullivan’ın İsrail’den „Kudüs Günü anmalarında sukuneti sağlamak için gerekli tedbirleri almasını“ istediğini kaydetti.

Törende her yıl İsrail İkçıları boy gösteriyor

Kudüs Günü İsrail’in kutsal mekanların bulunduğu Eski Şehri de içine alan Doğu Kudüs’ü 1967 yılında işgal etmesini kutlamak için yapılıyor. Ancak her yıl yapılan anma törenleri provakatif olarak algılanıyor. Törenler sırasında polis eşliğinde İsrail milliyetçilerinin katıldığı geçit töreni Eski Şehir’in Şam Kapısı’ndan başlıyor, Müslüman Mahallesi’nin içinden geçerek Ağlama Duvarı’nda son buluyor.

Geçit törenini iptal edin

Ordu Radyosu’na açıklama yapan eski bir savunma yetkilisi olan Amos Gılad geçit töreninin bu yıl iptal edilmesi ya da Şam kapısı’ndan uzak tutulması gerektiğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi toplanıyor

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Doğu Kudüs’te artan şiddet olayları üzerine Pazartesi günü acil olarak toplanma kararı aldığı bildirildi.

Times of Israel gazetesinin haberine göre Konsey, Tunus’un talebi üzerine kapalı kapılar ardında toplanacak.

İsrail ve Filistin arasında Kudüs’ün statüsü konusundaki gerginlik çok eskilere dayanıyor. İsrail 1967 yılındaki savaş sonrasında işgal ettiği Doğu Kudüs dahil kentin tamamını başkenti olarak görüyor. Filistinliler ise Doğu Kudüs’ü başkentleri olarak görüyor.