Don Quichotte e-mizah dergisi ile Integra Bildung e.V., bu yıl Baden-Württemberg Çevre, İklim ve Enerji Bakanlığı ile birlikte „Çevre Kirliliği“ konulu ortak bir projeyi hayata geçiriyor.

 

„Der Planet ruft SOS!/Gezegenimizden Acil Yardım (SOS) Çağırısı!“ başlıklı uluslararası proje; karikatür yarışması, sergi, panel, çocuk grup çalışmaları ve workshoplarla bir yıl boyunca sürecek.

Dünyanın giderek kirlendiği günümüzde değişen iklim koşulları, küresel ısınma ve hava-çevre kirliliği sorunları ülkeleri geniş kapsamlı ve acil önlemler almaya zorluyor. Baden Württemberg Çevre- İklim ve Enerji Bakanlığı da bu konuda son dönemlerde oldukça yoğun çalışıyor. Özellikle Stuttgart’ta artan hava kirliliği sonucu, toplu ulaşım araçlarının tercih edilmesi yönünde çalışmalar yapılıyor. Öncelikli olarak, dizel araçların yavaş yavaş trafikten men edilmesinin de gündemde olduğu gelen haberler arasında. Dünyada insanların yaşayabilmesi için gerekli olan oksijen her gün gittikçe azalıyor ve tüm canlıların yaşamını tehlikeye sokuyor.

Projenin mimarlarından Integra Bildung-Beratung-Begegnung e.V. yetkilisi Mehmet Havlacı projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

„Uzun yıllardan bu yana Integra olarak birçok projeye imza attık. Projelerimizin tümü sosyal ve toplumsal sorunları kapsayan kampanyalardan oluşuyor. Göçten uyuma, çocuk eğitiminden çevre bilincine kadar birçok konuda projemiz hayata geçti. Son üç yıldan bu yana da Don Quichotte e-mizah dergisi ile ortak uluslararası karikatür yarışmaları düzenliyoruz.. Eyaletimizde karikatür yarışması organize eden partner kurum olmaktan dolayı çok mutluyuz. Filderstadt Belediyesi’nin de desteklediği projeler bizim karikatür gibi etkin bir sanat alanında da tanınmamıza neden oldu. Bu yıl BW Çevre, İklim ve Enerji Bakanlığı’na sunduğumuz proje, dünyada gittikçe artan hava kirliliğini ve küresel ısınmayı konu alıyor. Stuttgart kenti, bu konuda en büyük sıkıntıların yaşandığı bir şehir. Özellikle kış aylarında hemen her gün „Feinstaubalarm“ verilen bir kente dönüştü. Acilen bir çözüm bulunması gerekiyor. Projemiz; yarışma, sergi, workshop ve çocuk grup çalışmalarıyla bir yıl boyunca sürecek. Bizler için önemli olan bir konu da çocuklarımızın çevre bilincine sahip olarak yetişmesi ve gelecekte bu sorunların yaşanmayacağı bir dünya oluşturmaları. Çocuklar bizim geleceğimiz ama ne yazık ki onlara bu koşullarda iyi bir gelecek bırakamayacağız!“

Projenin mimarlarından dünyaca tanınmış karikatürist-grafiker Erdoğan Karayel de özetle şunları söyledi:

„Don Quichotte“, ondört yıldan bu yana düzenlediği uluslararası karikatür yarışmalarıyla Türkiye ve dünya mizahı arasında bir köprü kurmayı hedefledi. „Göç, Uyum, Dünya Dilleri, Vatandaşlık, Kaçak Göçmenler, Asimilasyon“ gibi toplumsal sorunları işleyerek toplumları bilinçlendirme ve yönlendirme görevini başarıyla sürdürüyor. Integra ile örtüşen amaçlarımız doğrultusunda uluslararası iki karikatür yarışmasını hayata geçirdik. Sosyal ve toplumsal sorunları irdelemeyi amaç edindik. Günümüz dünyasında „Canlıların Sağlığı“ konusunda gelecek için tehlike çanları çalıyor. Ekonomisini dünyaya değişik markalarda otomobil üreterek büyüten ve geliştiren Almanya, aynı zamanda hava kirliliğinin de artmasına neden olmakta. Stuttgart Çevre- iklim ve Enerji Bakanlığı’na sunduğumuz proje, bu sorunu dile getiren ve acimer çözüm bulunmasını öneren bir projeydi ve beklediğimiz gibi onay aldı. Projemiz sadece Almanya’nın değil, tüm gelişmiş-gelişmekte olan ülkelerin de ortak sorunu olan hava ve çevre kirliliğine kalıcı çözüm bulunmasını amaçlıyor. Toplumlara en etkili ve vurucu bir şekilde ulaşabilen ve yönlendirebilen bir sanat dalı olan karikatürle bu küresel sorunun çözülmesine katkıda bulunmayı hedefledik. Gelecekteki tehlikeyi göremeyenleri çizgilerimizle uyaralım ve Gezegenimizi kurtaralım!“