İşkal altındaki Dağlık Karabağ’daki çatışmaların sona erdirilmesine yönelik anlaşmanın imzalanmasının ardından, Bakü ve Erivan bugün asker cezaneleri değişimini gerçekleştirdi.

Ümit Kalın

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, sayı vermeden, geri alınan Suşa’da hayatını kaybeden Ermeni askerlerin naaşlarının iade edildiğini açıkladı.

Ermenistan 2 bin 300 kişinin cesedinin adli tıpta incelendiğini açıkladı.

Karşılığında Ermenistan’ın da altı Azerbaycan askerinin cenazesini iade ettiği bildirildi. Birbuçuk ay süren çatışmaların ardından Rusya öncülüğünde, Ermenistan ve Azerbaycan arasında hafta başında varılan uzlaşma sonucu imzalanan anlaşma, ölen askerlerin naaşının karşılıklı değişimini de öngörüyor.

Ermenistan Sağlık Bakanlığı, Facebook’tan yaptığı açıklamada, çatışmalarda ölen 2 bin 300 kişinin cesedinin adli tıpta incelendiğini, bazılarının kimliğinin hala tespit edilemediğini belirtti. Dağlık Karabağ yetkilileri ise çatışmalarda ölen asker sayısını bin 383 olarak açıkladı. Azerbaycan Ordusu ise savaş döneminde geçerli olan gizlilik ilkesine dayanarak kayıplarına ilişkin sayıları açıklamaya yanaşmıyor.

Rus barış gücü askerleri konuşlandırıldı.

Anlaşmanın imzalanmasına öncülük eden Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ’daki cephe hattı boyunca ve Karabağ ile Ermenistan arasındaki koridorda Rus barış gücü askerlerinin konuşlandırılacağını açıklamıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, imzalanan söz konusu anlaşmada Türkiye’nin de rol oynayacağını duyursa da üçlü anlaşmada denetimin Rusya’da olduğu belirtiliyor. Anlaşmanın imzalanması sonrasında Rusya’nın birliklerini bölgeye sevketmeye başladığı bildirilmişti.

12 gözlem noktası oluşturuldu

Rusya Savunma Bakanlığına dayandırdığı haberlerinde, Moskova’nın söz konusu bölgede şimdiye kadar 12 gözlem noktası oluşturduğu bilgisi yer alıyor. Rus askeri devriye güçlerinin de görevine başladığı haber veriliyor.