Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ateşkes için ortak bir bildiri imzaladıklarını duyurarak, bu bildirinin kendisi ve Ermenistan halkı için “acı verici” olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de konu ile ilgili yaptığı açıklamada ateşkesin gece saat 00.00 itibariyle başladığını duyurdu.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bir son dakika açıklaması yaptı. Paşinyan açıklamasında, “Hepimiz için çok zor bir karar verdim. Rusya ve Azerbaycan Devlet Başkanları ile Karabağ savaşının sonu için anlaşma imzaladım.

Açıklama metni benim ve halkım için inanılmaz acı verici“ ifadelerini kullandı.

Ermenistan yenilgiyi kabul etti. Konuyla ilgili ilk açıklama Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan’dan geldi.

Paşinyan yenilgiyi kabul etti

Dağlık Karabağ’da büyük hezimete uğrayan Ermenistan Başbakanı Paşinyan yenilgiyi kabul ettiğini duyurdu.

Askeri gözlem merkezi için Rus yetkililerle Türkiye arasında ayrı bir metin imzalanacak…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışmasına son verildi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, bugün imzalanan anlaşma ile Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışmasına son verildiğini duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, bugün imzalanan anlaşma ile ErmenistanAzerbaycan Dağlık Karabağ çatışmasına son verildiğini duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ayrıca, “Ağdam rayonu 20 Kasım’a kadar Azerbaycan’a teslim edilecek.” bilgisini verdi.

Aliyev, Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verileceğini duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, anlaşmanın Ermenistan’ın yenilgisi anlamına geldiğini söyledi.

300 civarında yerleşim birimi kurtarıldı 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Paşinyan’ın anlaşmayı kendi isteğiyle değil Azerbaycan’ın „demir yumruğu“ sayesinde imzaladığını söyledi.

Aliyev, „27 Eylül’den bugüne kadar 300 civarında yerleşim biriminin kurtarılması Ermenistan ordusunun belini kırdı.“ dedi.

Putin’den açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00’dan (TSİ) itibaren ateşkes başladı.” ifadelerini kullandı. Putin ayrıca Azerbaycan ve Ermenistan’ın kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklarını da duyurdu.

17 gözlem üssü kurulacak…

Azerbaycan işkalden kurtartığı topraklarda kalacak! Peki ya işkal altındaki toprakların durumu ne olacak ?

Ermeni halkı saraya yürüyor ve devlet kurumlarını taşlıyor…

Aliyev: Türkiye de rol oynayacak

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’dan birliklerini çekmesi için bir takvim üzerinde anlaştıklarını ve ateşkesin uygulanmasında Türkiye’nin de rol oynayacağını ifade etti. 

Dağlık Karabağ lideri Arayik Harutyunyan da „durumun zorluğunu hesaba katarak daha fazla can kaybını ve Dağlık Karabağ’ın tamamının kaybedilmesini engellemek için ateşkesin kaçınılmaz olduğunu“ açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, anlaşmanın imzalanmasının ardından Azerbaycan’a tebrik mesajı yayımladı.

Rus barış gücü konuşlandırılacak

Putin Dağlık Karabağ’da cephe hattı boyunca ve Karabağ ile Ermenistan arasındaki koridora Rus barış gücü askerlerinin konuşlandırılacağını söyledi.

Rus haber ajansları savunma bakanlığına dayanarak verdiği haberlerde bin 960 Rus barış gücü askerinin ve 90 zırhlı aracın bölgeye intikal edeceğini duyurdu. Bakanlık ilk barış gücü askerlerini ve donanımlarını taşıyan uçakların Rusya’dan havalandığını açıkladı.

Putin yerinden olanların bölgeye geri dönebileceğini ve çatışmalarda esir düşenlerin ve yaşamını yitirenlerin naaşlarının değişimlerinin yapılacağını açıkladı.    

Ermenistan’da protestocular meclisi bastı

Öte yandan anlaşmanın imzalanmasının duyurulmasının ardından Ermenistan’da bir grup protestocu başkent Erivan’da hükümet merkezini bastı ve camları kırarak bazı ofisleri yağmaladı. Parlamentoya giren bir grup da Başbakan Paşinyan’ın istifasını istedi.

Paşinyan anlaşma ile ilgili olarak askeri durumu analiz ettikten sonra bu karara vardığını belirterek anlaşma “benim ve halkım için tarifsiz bir şekilde acı verici” ifadelerini kullandı.

Aliyev Paşinyan’ın anlaşmaktan başka çaresi kalmadığını söyleyerek „Çelik bir el belgeyi imzalaması için zorladı. Bu aslında bir kapitülasyon” ifadelerini kullandı.