Anadolu Ajansı, Suriye’de Esad’a bağlı birliklerin Menbiç’in batısındaki Arimah Beldesi’ne girdiğini öne sürdü. Ajansın iddiasına göre YPG Arimah’ın kontrolünü rejim güçlerine bıraktı.

Anadolu Ajansı, Suriye’de rejim güçlerinin Menbiç’in batı kırsalındaki Arimah Beldesi’ne girdiğini öne sürdü. Ajansın haberine göre, YPG Arimah’ın kontrolünü kendileri ile koordinasyon içerisinde bölgeye askeri unsurlarını sokan rejim birliklerine bıraktı.

Ajansın bölgedeki kaynaklara dayandırdığı iddiasına göre; 40 pikap, 2 tank, malzeme kamyonları ve zırhlı personel taşıyıcılar ilçenin güneyinden giriş yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den askerlerini çekeceklerini açıklamıştı. Menbiç’te konuşlanan Amerikan askerlerinin de bu karar doğrultusunda yakında bölgeden ayrılması bekleniyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna girmeye kararlı olduğunu tekrarlamıştı. ABD’nin Suriye’den çekilme kararına ilişkin, „Bu çekilmenin PYD’nin mevcut gündemine hizmet etmemesi gerektiğini muhataplarımıza ilettik“ diyen Çavuşoğlu, „Türkiye ‚gireceğim‘ derse girer ama ABD’nin çekilme sürecinde bunu birlikte koordine ediyoruz“ ifadelerini kullanmıştı. Dışişleri Bakanı, ABD Suriye’den çekilinceye kadar Menbiç yol haritasının tamamlanması için Washington ile mutabakat sağladıklarını dile getirmişti. Türkiye ve ABD’nin üzerinde uzlaşma sağladığı yol haritasında, YPG’nin Menbiç’ten çekilmesi ve kentteki ağır silahların toplanması öngörülüyor.