Dünya’nın birçok gelişmiş ülkesinde patlak veren zehirli ve GDO’lu çocuk maması sıkandalına bir yenisi daha eklendi. Bu defa Fransız şirketi olan mama üreticisinin ürünlerinde 150 kat daha fazla ağır metal oranı keşfedildi…

Fransız Lactalis firması tarafından üretilen ve Salmonella bakterisi içerdiği tespit edilen bebek mamalarının piyasadan toplatılması kararına rağmen, ülkenin 4 büyük süper market zinciri Auchan, Carrefour, Leclerc ve Super U’de satışına devam edildiği ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük markalarından Lactalis firması tarafından üretilen ve Salmonella bakterisi içerdiği tespit edilen bebek maması ve süt tozlarının piyasadan toplatılması kararına rağmen, ülkenin 4 büyük süper marketler zinciri Auchan, Carrefour, Leclerc ve Super U’nün satışa devam ettiği ortaya çıktı.

Kapitalizmin ahlakı bu !

Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, 4 süpermarket zinciri, raflardan toplatılması gereken yüzlerce kutuyu satışa sunmaya devam ettiklerini kabul etti.

Fransa genelinde yapılan kontrollerin ardından tüketicilerin şikayetleri üzerine Paris Savcılığı tarafından açılan soruşturma çerçevesinde, firmanın Croan’daki fabrikasına da kilit vuruldu.
Geçtiğimiz Ağustos ayında, Lactalis’in Croan fabrikasında, Salmonella virüsü tespit edilmiş, firma 200 bin kutu süt tozunu, aşamalı olarak piyasadan toplayacağını açıklamıştı.
Fransa Kamu Sağlığı Kurumu, 35 bebeğin Croan fabrikasından çıkan mamalar nedeniyle salmonella mikrobuna yakalandığını tespit etti. Bu nedenle hastaneye kaldırılan 18 bebek taburcu edildi.

Anne sütünden kesilen bebeklerin beslenmesi için piyasaya sürülen uluslararası markaların mamalarının içeriğinde başta arsenik, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metaller içeren zehirli maddeler saptandı.

Avrupa Komisyonu Besin Standartları Ajansı’nca mamaların güvenliği konusunda yapılan araştırmada, bilim adamları 4 aylık ila 1 yaş arasındaki bebekler için üretilen formül sütleri test etti. Bilim adamları günde iki kez pirinç ve yulaf lapası gibi hazır mamalarla beslenen çocukların 50 kat fazla arseniğe maruz kaldığını belirledi.

Ağır metal oranı 150 kat fazla

Avrupa’da satılan Organix, Hipp, Nestle ve Holle gibi 9 uluslararası mama markalarına ait ürünlerinin de test edildiği araştırmada, ‘anne sütüne eşdeğer’ olarak lanse edilen formül sütlerde zehirli maddelerin yanı sıra beyin ve böbrek hasarlarına yol açan kadmiyum gibi ağır metallerin 150 kat, kurşunun ise 8 kat fazla olduğu ortaya çıktı.